Synthesis and characterization of transition metals doped hexaferrites as microwave absorber materials
Geçiş metalleri dope edilmiş mikrodalga absorblayıcı hekzaferritlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 342783
  2. Yazar: MİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada M-tipi farklı kompozisyona sahip baryum hekzaferritler sol-jel, katılaştırma, sitrat sol-jel, ve şeker nitrat metotları kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen maddelerin karakterizasyonları için XRD, FT-IR, TEM, SEM, TGA, VSM ve İmpedans spektroskopi kullanılmıştır. Tüm hekzaferritlerin kristal boyutu XRD (Scherrer denklemi ve profil çizgi uydurma metodu) kullanılarak ölçülmüştür.Farklı kompozisyona sahip baryum nanorodlar (BaFe10 (Mn+2X+2Zn+2)O19 : X= Mn, Co, Ni, Cu, Mg, Zn) polimetilmetakrilat ve sol-jel tekniği kullanılarak başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Tüm hekzaferritlerin ortalama kristal boyutu 17-27 nm olarak belirlenmiştir.BaFe9(Ti+4X+2)O19 : X= Zn, Ni, Mn, Co formülasyonlarındaki baryum nanoparçacıklar katılaştırma yöntemi ile sentezlenmiş olup, tüm hekzaferritlerin ortalama kristal boyutu 23-27 nm olarak belirlenmiştir.PPY-BaFe12O19 nanokompozit, elde edilen baryum hekzaferritin pirol ile polimerizasyonu sonucu başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. XRD analizi baryum hekzaferritin inorganik fazda olduğunu, TGA ise oluşan nanokompozitin ağırlıkça %18'ni baryum hekzaferritin oluşturduğunu göstermiştir. FT-IR analiziyle ise baryum hekzaferrit nanoparçacığının polipirol ile nanokompozit oluşturduğunu görmek mümkündür. Manyetizma ölçümleri polipirol kaplamasının, ferritin manyetik doygunluğu ile azaldığını ifade etmiştir. Kompozitin ortalama kristal boyutu 15 nm, standart sapması ise 3 nm olarak hesaplanmıştır.M-tip Ba-M nanoparçacığı şeker nitrat prosesine göre sentezlenmiş olup şeker şelatlaştırıcı ajan olarak kullanılmıştır. Nanoparçacık çöktürme ve ısısal yöntemlere tabi tutularak nikel ve çinko oksitle (Ni/Zn 2:8 olarak) kaplanmıştır. Baryum hekzaferrit veya kaplanmış baryum hekzaferrit ve poliüretan köpüğü kullanılarak mikrodalga absorblayıcı maddeler üretilir. Mikrodalga yansıma ve iletme özellikleri 10-15 GHz frekans aralığında çalışılmıştır. Nikel oksit ? çinko oksit kaplamasının refleksiyon ve iletimdeki kaybı arttırdığı sonuçlardan anlaşılmaktadır. XRD ve profil çizgi eğri uydurma metodu kullanılarak ortalama kristal boyutu D
Özet (Çeviri)
In this thesis, M-type barium hexaferrites which have different compositions were synthesized by various methods including sol-gel, solid state, citrate sol-gel combustion, sugar nitrate processes. XRD, FT-IR, TEM, SEM, TGA, VSM and Impedans spectroscopy were used for the characterization of products. Crystallite size of the samples was determined by XRD (Scherrer equation and and line profile fitting route).BaFe12O19 nanorods which have different compositions (BaFe10 (Mn+2X+2Zn+2) O19 : X = Mn, Co, Ni, Cu, Mg, Zn) were synthesized successfully using a sol-gel technique with polymethylmethacrylate as a template. The average crystallite size was determined in the range of 17-27 nm for all hexaferrites.BaFe9(Ti+4X+2) O19 : X = Zn, Ni, Mn, Co were synthesized solid state method respectively. The average crystallite size was determined in the range of 23-27 nm for all hexaferrites.Polypyrrole (PPY)-BaFe12O19 nanocomposite was successfully synthesized by an in-situ polymerization of pyrrole in the presence of synthesized BaFe12O19 nanoparticles. XRD analysis reveals the inorganic phase as barium hexaferrite and TGA analysis shows about 18wt % loading of hexaferrite in the nanocomposite. FT-IR analysis indicates a successfull conjugation of hexaferrite particles with polypyrrole. Magnetization measurements show that polypyrrole coating decreases the saturation magnetization of BaFe12O19 significantly. The average crystallite size, D and ?, was obtained as 15±3 nm as a result of this line profile fitting.M type Ba hexaferrite (BaM) nanoparticles (D