Synthesis and characterization of perfluorinated amphiphilic 1-2-3 triazoles compounds.
Perflorlu amfifilik 1-2-3 triazol bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 342806
  2. Yazar: SUAT TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Perflorlanmış amfifilik 1,2,3-triazol bileşiklerinin bir dizi analogları sentezlenmiştir. 2-perfloralkil-1-iodoetan başlangıç malzemeleri olarak kullanılmıştır. Çünkü metile protonlara perfloro grup denge bozucu etkisi nedeniyle, bu ürünlerin iyodürler arasında nükleofilik yer değiştirme kolayca gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, deney koşullarında azid iyonu faz transfer yöntemi iyi adapte olup iyi verim sağlamaktedır. Bu şekilde elde edilen Perfuoroalkylated amfifilik triazol sonradan peptidler türevlerinin sentezi hidrofobik kısımların olarak kullanılır. Fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi için yüzey gerilimi ve kritik misel konsantrasyonu gibi bir çok test ile karakterize edildi. Perflorlanmış hidrofilik kısımlı (amino asit) arasında çok büyük bir ölçekte analogları ile ilgili ölçümler sentezlenen bileşiklerin sulu çözeltileri arasında yüzey gerilimi kendi yüzey aktif madde özelliklerini nasıl olduğu göstermiştir. Antimikrobiyal etkinlik testleri de bu bileşiklerin biyosit gibi çeşitli bakteri ve mantarlar üzerinde nasıl etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A series of analogues of perfluorinated amphiphilic 1,2,3-triazole compounds have been synthesized. 2-per?uoroalkyl-1-iodoethanes were used as starting materials Because of the destabilising in?uence of the per?uoro group on the 2-methylene protons, These products are substrates for which the nucleophilic substitution of the iodides becomes delicate. However, using the azide ion in the phase transfer method and well-adapted experimental conditions allows its substitution with good yields and Perfuoroalkylated triazole obtained in this way are subsequently used as hydrophobic moieties for the synthesis of amphiphilic peptides derivatives. To examine the physicochemical properties such as surface tension and critical micelle concentration, several tests have been performed. Measurements on a very large scale analogues of the perfluorinated hydrophilic segment (amino acids) have shown how the surface tension of aqueous solutions of the compounds synthesized reveal their surfactant properties. Antimicrobial activity tests have also showed how these compounds are efficient on several bacteria and fungi as biocides.