Molecular characterization of biofilm properties of Listeria monocytogenes in the presence of o-coumaric acid and 4-hydroxybenzoic acid
Listeria monocytogenes'in o-kumarik asit ve 4-hidroksibenzoik asit varlığında biofilm özelliğinin moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 342907
  2. Yazar: UMUT EKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA SOYER DÖNMEZ, DOÇ. DR. İKBAL AGAH İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Medikal ve gıda endüstirisinde bulunan biyofilmlerle başa çıkmak oldukça zordur. Birçok yüzeyde biofilm oluşabilmesi, öldürücü antibiyotik dozunun bin katına biyofilm yapılarının içinde direnebilme kabiliyetleri ve birçok kronik hastalığa sebep olmaları biyofilmlerin tehlikesini kanıtlamaktadır. Biyofilmlerin içerisinde hayatta kalabilen gıda patojenleri gıdalara ve beslenme tüplerine bulaşarak gıda zehirlenmelerine, salgınlara ve enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Listeria monocytogenes EGDe biyofilm oluşturma yeteneğine sahip tehlikeli gıda patojenlerinden biridir ve yaşlılarda, immune sistemi düşük hastalarda ve hamile kadınlarda listerioza sebep olarak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu çalışmada potansiyel antimikrobiyal ve antibiyofilm etkiye sahip 4- hidroksibenzoik asit ve o-kumarik asitin Listeria monocytogenes EGDe üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonrasında, fenolik asitlerin varlığında protein profilleri incelenmiştir. Seçilen fenolik asitlerin Listeria monocytogenes EGDe üzerindeki antimikrobiyal tahlilleri 4-hidroksibenzoik asitin M?K değerini 18 mM, o-kumarik asitinkini ise 10 mM olarak açığa çıkarmıştır. M?K değerlerinin varlığında, , o-kumarik asit öncül tutunmayı %58 oranında azaltırken, 4-hidroksibenzoik asit %48 oranında azaltmıştır. 4-hidroksibenzoik asit ve o-kumarik asitin önceden oluşmuş biyofilmler üzerinde sırasıyla %34 ve %56 azaltıcı etki gösterdiği saptanmıştır. Fenolik asitlerin azaltıcı etkileri taramalı elektron mikroskobu ve floresan mikroskobu ile görsellenerek kanıtlanmıştır. Listeria monocytogenes EGDe fenolik asitlerin M?K değerlerine maruz bırakılarak total proteinleri izole edilmiştir. ?zole edilen proteinler jel içi sindirime maruz bırakmış, antimikrobiyal ve antibiyofilm özelliklerinin etki mekanizmalarını tahmin etmek için nanoLC-ESI-MS/MS sisteminde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofilms in medical and food industries are difficult to deal with. The formation of biofilms on every type of surfaces, ability to withstand in biofilm structures against thousand folds of lethal antibiotic doses and reasoning for different kinds of chronic diseases prove dangerousness of biofilms. Food borne pathogens that survive in biofilms can contaminate foods and feeding tubes which results food poisonings, outbreaks and infections. Listeria monocytogenes EGDe is one of the dangerous food borne pathogens with ability to form biofilms and cause listeriosis among elderly people, immunocompromised patients or pregnant women, which results lethal consequences. In this study, 4-hydroxybenzoic acid and o-coumaric acid that have potential antimicrobial and antibiofilm effect on Listeria monocytogenes EGDe were examined. Furthermore, protein profiles were investigated in the presence of phenolic acids. The antimicrobial assays of selected phenolic acids revealed the MICs against Listeria monocytogenes EGDe which are 18 mM for 4-hydroxybenzoic acid and 10 mM for ocoumaric acid. In the presence of MICs, while o-coumaric acid reduced initial attachment at 58%, 4-hydroxybenzoic acid reduced 48%. 4-hydroxybenzoic acid and ocoumaric acid also showed inhibitory effects on preformed biofilms as 34% and 56% respectively. The inhibitory effects of selected phenolic acids were ensured by visualization with SEM and Flourescence Microscopy. Afterwards, Listeria monocytogenes EGDe was treated with MIC of phenolic acids for total protein isolation. Isolated proteins were subjected to in-gel digestion and analysed in nanoLC-ESIMS/ MS system to interpret the mode of actions of antimicrobial and antibiofilming properties