Improving coupling efficiency by using adiabatic transition in photonic crystal waveguides
Fotonik kristal dalga kılavuzlarında adyabatik geçiş kullanarak bağlantı etkinliğinin artırılması
- Tez No: 342906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kusursuz bir periyodik yapıdan bir veya daha fazla plaka kaldırılarak tasarlanmış Fotonik Kristal Dalga Kılavuzları (FKDK), ışığın belli yönlerde ilerlemesine engel olup diğer yönlerde klavuzlanmasına olanak sağlayan özelliği sayesinde optoelektronik devre elemanları olarak kullanılabilmeleri yönunde gelecek vaat eden bir uygulama olarak ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalar sırasında karşılaşılan problemlerden biri, bir fotonik kristal (FK) yapıdan başka bir yapıya geçişte yaşanan kayıplardır. Bu problem, bir FK yapıdan diğer yapıya geçişlarin ani bir şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tezde farklı yapılar arasındaki geçiler sırasında yaşanan bu kayıpları azaltmak için geçişlerin daha yavaş olduğu bir geçiş geometrisi kullandık. Yaptığımız similasyon sonuçlarına göre bu geçişler hemen hemen hiçbir kayıp olmadan gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Photonic crystal waveguides (PhCWGs), designed by removing one or more slabs from a perfectly periodic structures, are possibly future optoelectronic circuit elements that promising a good ability to confine light in a direction and allowing it to propagate in other direction. One of the problem in their application is the coupling from a PhCWG to a completely different structure. This difficulty arrives from sudden change in structure's geometry. In this thesis, to over come this difficulty we used a transition region between two photonic crystal structures that have completely different geometrical parameters. According to our simulation results we find that by using transition region, coupling can be achieved almost without any loss.