Decision making on turbine types and capacities for run-of-river hydroelectric power plants: A case study on Eglence-1 HEPP
Nehir tipi hidroelektrik güç santrallerinde türbin tipi ve kapasitesine karar verme sürecinin incelenmesi: Eglence-1 HES örnek çalışması
- Tez No: 342940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, nehir tipi hidroelektrik santrallerde türbin tipi ve kapasitesine karar verme sürecinin incelenmesi ve bu sürecin Eğlence-I HES örnek çalışmasında uygulanmasıdır. Temel olarak bir Hidroelektrik Santralde, Türbinler suyun basıncı ve kinetik enerjisini mekanik güce çevirir, Generatörler de bu mekanik gücü kullanarak elektrik enerji üretimi sağlarlar. Farklı düşü ve debi değerleri ile çalışan değişik türbin tipleri bulunmakta ve tesislerde kullanılacak türbinlerin tip ve kapasiteleri belirlenirken de net düşü, türbinlenecek su miktarı, dönme hızı, kavitasyon problemleri, maliyet gibi parametreler dikkate alınmaktadır. Nehir tipi hidroelektrik santrallerinin en önemli dezavantajlarından biri su depolama şanslarının olmamasına karşın bizim örnek çalışmamızda hatırı sayılır bir su tutma kapasitesi bulunmaktadır. Bu olanak sayesinde, Eğlence-I HES uygulamasında sadece Francis tipi türbin seçenekleri üzerinde çalışılmıştır. Eğer bu su depolama şansı olmasaydı, değişken debilerde ve tasarım debisinden düşük akımlarda çalışmaya daha uygun olan Pelton tipi bir türbin seçeneği de değerlendirilmeliydi. Tezin son bölümünde, Eğlence-I HES projesinin maliyet ve fayda tahminleri üzerinde çalışılarak bu yatırımın üretim hayatı boyunca para kazandıracak bir yatırım olduğu gösterilmiştir. Her hidroelektrik santral kendine özgü bir terzi işi olarak değerlendirilmektedir, bu nedenle, her özgün uygulama için değişik çalışma koşulları dikkate alınarak, değişik çözüm önerileri sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to overview a methodology for selecting the best fit turbine type which is one of the most important part of run-of-river hydroelectric power plants and to apply this methodology on a case study of Eglence-I HEPP. Basically, in a Hydopower Plant, Hydro-turbines convert water pressure and its kinetic energy into mechanical shaft power which can be used to drive generators for electrical energy production. There are different turbine types which operates at different rated flows and net heads. The type, geometry and dimensions of a turbine are selected by net head, range of discharges through the turbine, rotational speed, cavitation problems and cost. One of the main disadvantages of run-of-river HEPP is that they have not enough reservoir, but there is a considerable storage capacity in our case scenario. So, by the help of this reservoir, only Francis turbine alternatives have been studied for Eglence-I HEPP. If there would not exist such a reservoir then we had to choose at least one small Pelton type turbine which is more suitable for the flow variations are large and stay in the lower range of design flow. At the last part of thesis, the cost and benefit estimations for a techno-economic evaluation of Eglence-I HEPP has been discussed to show that this investment earns enough money during its lifetime. All hydroelectric power plants can be considered as tailor-made for each unique application and different alternatives for unique plant can be recommended for various operating conditions.