Dynamic energy and exergy analysis of an existing building in IZTECH
İYTE'deki mevcut bir binanın dinamik enerji ve ekserji analizi
- Tez No: 342941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BAŞARAN, YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN, ÖĞR. GÖR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin ana amacı, mevcut bir yapının enerji seviyesini belirleyerek, bu seviyeyi bina kabuğunda yapılacak iyileştirmeler ve alternatif HVAC sistemleri üzerinde ekserji analizleri uygulayarak iyileştirmektir. Bu amaca ulaşmak için, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi C blok binası alan çalışması konusu olarak seçilmiştir. Söz konusu yapının mimari bileşenleri ve HVAC sistemlerinin, TS-825 standartlarına göre enerji verimlilik parametrelerini ve konfor koşullarını sağlamadığı bilinmektedir. Tez kapsamında yapı, mimari detaylarına ve malzeme bilgisine uygun olarak EDSL-TAS yazılımı ortamında üç boyutlu olarak modellenmiştir. Ayrıca bu model üzerine, çeşitli aletlerle bir yıl boyunca kaydedilmiş olan bina dışı iklimsel veriler ve malzeme bilgisi programa girilerek yapının mevcut ve iyileştirme sonrası durumları incelenmiştir. Buna paralel olarak, yapının iyileştirme öncesi ve sonrası durumları için ekserji analizleri de yapılmıştır. Bu analizler, daha önceki çalışmalardan farklı olarak, yapının kararlı durumu yerine zamana bağlı veriler üzerinden yapılmıştır. Her iki analiz ve simülasyon aracının verdiği sonuçların beraber değerlendirilmesi ile, yapının iklimsel konfor koşulları ve enerji seviyesi iyileşmiş, yapılan kabuk iyileştirmesi neticesinde, binanın ısıtma yükleri %69.42, soğutma yükleri %34.4 azalmıştır. Ekserji hesaplamaları sonucunda ise, binanın mevcut HVAC sisteminin ekserji verimi %2-14 arası; hava kaynaklı ısı pompası kullanımında %4-18 arası, zemin kaynaklı ısı pompası kullanımında ise %8-21 arası ekserji verimi oluşacağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Primary objective of this thesis is to find out energy level of an existing building and investigate the opportunities in order to improve its energy level by retrofitting the envelope and using exergy analysis methods on alternative HVAC systems. To arrive at the objective, an existing building, Izmir Institute of Technology (IZTECH), Faculty of Architecture Block C, has been used as the case study. This building cannot comply with TS-825 standards (Turkish Standard Assessment) and energy efficiency parameters due to the building components and HVAC systems. According to the recorded outdoor climatic conditions, the building was modeled and simulated; and the retrofitting was tried in EDSL-TAS energy simulation software package. Simultaneously, exergy analyses for the situations before and after refurbishments were employed. Different from the most studies in the literature, this thesis carries out the exergy analyses using the dynamic data instead of the steady state ones. By the evaluation of these analyses together, energy level and the climatic comfort of the building have been seriously increased and the building?s loads have been decreased with ratio of 69.42% for heating system and 34.4% for cooling system after retrofitting. In exergy calculations, exergy efficiency of the system ranges between 2-14% with existing HVAC applications, 4-18% with Air Source Heat Pump (ASHP) and 8-21% with Ground Source Heat Pump (GSHP).