Production of nano calcite in large scale
Büyük ölçekte nano kalsit üretimi
- Tez No: 342943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kalsiyum karbonat (CaCO3), çeşitli sanayilerde kompozit malzemelerin bazı mekanik özelliklerini geliştirmek ve üretim maliyetini azaltmak amacıyla dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır. Kalsiyum karbonat kristalleri sentezlemenin, kimyasal ve karbonizasyon metotları olmak üzere başlıca iki yöntemi vardır. Kimyasal yöntemde elde edilen parçacıklar mikron boyutlarında olmasından dolayı, nano boyutta kalsit üretimi için en uygun yöntem karbonizasyon yöntemidir. Dolayısıyla, yeni geliştirilmiş bir karbonizasyon yöntemi kullanılarak, nano boyutlarda, homojen boyut dağılımında ve farklı morfolojilerde kalsit sentezlemek üzerine sistematik bir çalışma yapılmıştır. Ham maddelerin akış hızları, konsantrasyon, boru çapı, stabilizasyon tankı ve reaksiyon haznesinin hacimleri, reaksiyon haznesinin uzunluğu, karıştırma hızı ve sıcaklık gibi farklı parametrelerin etkileri incelenmiştir. Yaklaşık 100 ? 150 nm boyutlarında ve homojen boyut dağılımındaki en iyi parçacıklar düşük olan sıcaklıklarda, karıştırma hızında, konsantrasyonda ve akış hızlarında üretilmiştir. Fakat, aksine, yüksek olan stabilizasyon tankı ve reaksiyon haznesi hacimlerinde ve reaksiyon haznesi uzunluğunda, oldukça küçük, bireysel ve monodispers kalsit tanecikleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Calcium carbonate (CaCO3) has been used extensively as filling material in various industries in order to improve some mechanical properties of the composite materials and to reduce the product costs. There are mainly two methods for synthesizing CaCO3 crystals: chemical and carbonization methods. The most appropriate one was the carbonization method for nano sized calcite production, because, in chemical method, produced particles were in micron sizes. Due to this crystallization is an ionic reaction, a systematic study was made on the synthesis of calcite in nano sizes, homogeneous size distribution, and different morphologies by employing the newly developed carbonization method. The effects of various parameters such as flow rates of raw materials, concentration, pipe diameter, volumes of stabilization tank and reaction chamber, length of reaction chamber, stirring rate, and temperature were investigated. The finest particles about 100-150 nm sized and in homogeneous size distributions were produced at lower temperature, stirring rate, concentration and flow rates. But, in contrary, under the conditions of higher reaction chamber and stabilization tanks volumes, and the reaction chamber lengths; very small and individual calcite particles were synthesized.