Business activity monitoring for logistics management systems
Lojistik iş süreçleri için iş etkinliği izleme
  1. Tez No: 342942
  2. Yazar: DİLEK TİTİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İş süreçlerinin ayrılmaz parçası haline gelen bilgi teknolojileriyle birlikte şirketlerde değişik amaçlara yönelik farklı yazılımlar kullanılmaya başlamıştır; muhasebe yönetimi için ayrı, müşteri ilişkileri için ayrı, hatta şirket içi ilişkiler için bile kullanılan birbirinden farklı yazılım araçları bulunmaktadır. Bir iş süreci, bu yazılımların bir araya gelmesi ve birinden alınan bilginin/verinin diğeri tarafından bilinmesi yoluyla oluşmaktadır. Ancak birbirinden farklı olan bu yazılımların birbirinden haberdar olabilmesi direkt olarak mümkün değildir. İş sektörünü lojistik özelinde ele alırsak, kullanılan farklı yazılımların yanında, dış şirketlerle olan çalışmalarda da birbirinden farklı sistemler, veri tipleri ve dosya tipleri olabilmektedir. Kombine taşımacılığın yaygınlaşmasıyla birlikte, çalışılan taşıma modlarındaki artış da veri takibini zorlaştırmıştır. Lojistik sektörü gibi karmaşıklığı yüksek iş alanları söz konusu olduğunda veri takibi ihtiyaca, hatta zorunluluğa dönüşmektedir. Bu zorunluluk, dış şirketlerden ve iç sistemden gelen verinin birlikte çalışabilme ortamında takip ve kontrol edilmesidir. Bu takip, kullanılan yazılımlardan ve çalışılan sistemlerden elde edilen veriler ile iş süreçlerini izlenebilir kılmak ve bu sayede hem şirketlerin performansını artırmak hem de müşteri memnuniyeti için gereklidir. Bu tezin kapsamında, konteyner taşımacılığı sektöründe çalışan ARKAS Holding ve yazılım grubu olan Bimar A.Ş. örneğinde bir iş etkinliği izleme ortamı oluşturuldu. Önceki paragrafta bahsedilen takip ihtiyacından kaynaklanan bu ortamı oluşturma fikri, kombine taşımacılık yapan ARKAS Holding örneğindeki gibi uç noktaların çok fazla olması ve takip edilmesi gereken bilginin fazlalığı nedeniyle doğdu. Konteyner taşımacılığındaki farklı uç noktalardan - denizyolu, karayolu, depo gibi, alınması gereken farklı formatlardaki veriyi toplayıp, bu toplanan veriyi (İş Zekasından - Business Intelligence farklı olarak), gerçek-zamanlı olarak kullanıcıya sunmak için `İş Etkinliği İzleme? ortamı bu tezin konusu olarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Enterprises use many different softwares for different purposes, such as accounting management, customer relationships, by the information technologies became an integral part of business processes. A business process is a combination of these different softwares, besides the received information/data by one of software tools that comes from another one. Different software systems cannot have been aware of each other directly. When the domain is logistics, besides the different softwares, there are many relationships with other companies and so there are many different systems, variable types and file types that are being used. There are different transportation modes like highway, marine or airway, and by the expansion of intermodal transportation, tracking data is also getting harder. For logistics that such a complicated business, tracking data is a necessity. The necessity is to track and to control the data that comes from outer systems and inner systems inside an interoperable platform. This necessity gives trackable business processes and increases the business performance. In the scope of this thesis, a business activity monitoring environment is created in case of ARKAS Holding which work on container logistics area and Bimar Inc which is the software department of it. As it was mentioned above, this tracking needs cause to creation of this monitoring environment for such a case of ARKAS Holding that does intermodal transportation which has many endpoints in its business processes and there are too many data to be tracked. There are many different endpoints, such as marine, roadway and depot, in container logistics; also there are many different data types that are coming from different systems. Thus, the `Business Activity Monitoring? environment is created as this thesis? subject to make these different systems talked to each other, also to enable gathering data directly and automatically and real-time monitoring.