Bulanık cebirsel yapılara yeni bir bakış
A new view of fuzzy algebraic structures
- Tez No: 342947
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UÇKUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, tez konusu ile ilgili literatürde geçen kaynaklar hakkında bazı bilgilendirmeler yapılmıştır.İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılan kavramların tanımları ve bu kavramlar ile ilgili bazı özellikler verilmiştir.Üçüncü bölümde, bulanık ikili işleme göre belirlenen bulanık gruplar hakkında bazı temel tanım ve sonuçlardan bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde, önceki bölümde verilen yeni tür bulanık grup kavramı kullanılarak tanımlanan bulanık halkanın yeni bir türü ile ilgili temel tanım ve özelliklerden söz edilmiştir.Beşinci bölümde, bulanık ikili işlem, yeni tür bulanık grup ve yeni tür bulanık halka ile ilgili bir örnek verilmiştir. Ayrıca, yeni tür iki bulanık halka arasındaki homomorfi zma teoremlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the fi rst chapter of this thesis, some informings were done about references mentioned in literature related to this thesis.In the second chapter, the de nitions of the concepts used in other chapters and some features about these concepts were given.In the third chapter, we presented some basic de nition and results of a new kind of fuzzy group determined according to fuzzy binary operation.In the fourth chapter, it was mentioned about the basic de nition and the features of a new kind of fuzzy ring de ned by using a new kind of fuzzy group given in previous chapter.In the last chapter, we gave an example of fuzzy binary operation, a new kind of fuzzy group and a new kind of fuzzy ring. Also, we presented homomorphism theorems between two new kind fuzzy rings.