(Benzofuran-2-il-)metilketoksim-O-metakrilat monomerinin ve polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu
Synthesis, characterization of (benzofuran-2-yl-)methyl ketoxime-O-methacrylate monomer and polymer
  1. Tez No: 342946
  2. Yazar: ZEHRA BOLAT BARUTÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR KIRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada öncelikle Salisilaldehit ve l-kloroaseton'dan yola çıkarak (Benzofuran-2-il)metilketon bileşiği sentezlenmiştir. (Benzofuran-2-il)metilketondan, piridin varlığında hidroksilamin hidroklorür ile (Benzofuran-2-il)metilketoksim bileşiği elde edilmiştir. (Benzofuran-2-il)metilketoksim ile metakriloilklorürün (Met-Cl) reaksiyonu sonucunda (Benzofuran-2-il)metilketoksim-O-metakrilat monomeri elde edilmiştir.(Benzofuran-2-il)metilketoksim-O-metakrilat monomerinin radikalik polimerizasyon metodu ile, başlatıcı varlığında homopolimeri ve stiren ile (Benzofuran-2-il) metilketoksim-O-metakrilat-stiren kopolimeri elde edilmiştir.Sentezlenen polimerler, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR ile karakterize edildi. Kopolimerin camsı geçiş sıcaklıkları Diferansiyel Tarama Kalorimetresi (DSC) ile ölçüldü. Polimerlerin Mw/Mn ve ortalama molekül ağırlıkları Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile belirlendi.Homopolimer ve kopolimerin termal davranışları ölçüldü ve bozunma aktivasyon enerjileri (Ea), Termogravimetrik Analiz (TGA) metodu ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the first based on from salicylaldehyde and 1-chloroacetone (Benzofuran-2-yl)methylketone compound was synthesized. (Benzofuran-2-yl)methylketoxime compound, from (Benzofuran-2-yl)methylketone and hydroxylamine hydrochloride, was obtained by the presence of pyridine. (Benzofuran-2-yl)methylketoxime-O-methacrylate monomer, was obtained as a result of the reaction of (Benzofuran-2-yl) methylketoxime and methacryloyl chloride (Met-Cl).Homopolymer of (Benzofuran-2-yl)methylketoxime-O-methacrylate monomer and copolymer of (Benzofuran-2-yl)methylketoxime-O-methacrylate monomer with styrene, in the presence of initiator, was obtained by the free radicalic polymerization method.The structures of the polymers were characterized by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR. The glass transition temperature of homopolymer and copolymer were measured by Differential Scanning Calorimetry (DSC). Mw/Mn and avarage molecular weight of the polymers were determined using Gel Permation Chromatography (GPC).Thermal behaviord of homo and copolymers were measured and activation energies (Ea) of thermal decomposition were calculated by Thermogravimetric Analysis (TGA) method