Simultaneous balancing and scheduling of flexible mixed model assembly lines
Karışık modelli esnek montaj hatlarının eş zamanlı dengelenmesi ve çizelgelenmesi
- Tez No: 342992
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu doktora çalışmasının esas amacı; karışık modelli esnek montaj hatları (KMEMH) için, sıra bağımlı operasyonlar, paralel istasyon ve tekrarlı çizelgeleme eklentilerini de dikkate alarak eşzamanlı dengeleme ve çizelgeleme (KMEMHEDÇ) problemi için model formülasyonları ve çözüm yöntemler geliştirmektir. Bu doktora çalışmasında öncelikle, KMEMHEDÇ problemini modellemek ve çözmek amacı ile bir karmaşık tamsayılı programlama (KTP) modeli geliştirilmiştir. Sonrasında, büyük boyutlu problemleri çözebilmek adına önerilen KTP modeline çeşitli ayrıştırma metodları uygulanmıştır. Ardından, KTP modeli ve ayrıştırma metodlarından edinilen bilgi kullanılarak, problemin çözümü için bir kısıt programlama (KP) modeli geliştirilmiştir. Ek olarak, geliştirilen KTP, KP modelleri ile ayrıştırma metodlarının birarada kullanımına yönelik yöntemler de incelenmiştir. Son olarak kısıt programlama modelinin performansını artırmaya yönelik çeşitli araştırma sezgiselleri ve eş çözüm öncelyici kısıtlar geliştirilmiştir. Yukarıda sayılan tüm adımlar, KMEMHEDÇ probeminin sıra bağımlı süre artırımı (KMEMHEDÇ-SBSA), sıra bağımlı hazırlık süresi (KMEMHEDÇ-SBHS), tekrarlı çizelgeleme (KMEMHEDÇ-TÇ) ve paralel istasyonlar (KMEMHEDÇ-Pİ) olmak üzere tüm uzantılarına uygulanmış ve önerilen yöntemler değişik büyüklükte örnek problemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Anahtar sözcükler : Karışık modelli montaj hatları, esnek üretim, dengeleme, sıralama, tekrarlı çizelgeleme, karışık tamsayılı programlama, kısıt programlama, ayrıştırma
Özet (Çeviri)
The primary aim of this PhD study is to introduce new model formulations and solution approaches for flexible mixed model assembly lines (FMMAL), which deal with simultaneous balancing and scheduling problems (SBSFMMAL) with sequence dependent issues and parallel stations in a cyclic manner. In this PhD study, first, a mixed integer programming (MIP) formulation is developed to model and solve SBSFMMAL problem. Next, various decomposition schemes are applied to the proposed MIP model to solve large-size problem instances. Following, based on the insight gained from the MIP model and decompoisition schemes, a constraint programming model (CP) is developed to solve the problem. Possible hybridization schemes to combine MIP, decomposition and CP methods are proposed. Lastly, some search heuristics and symmetry breaking constraints are suggested to improve the performance of the constraint programming models. The steps summarized above are applied to all extensions of the SBSFMMAL problem including sequence dependent task time increments (SBSFMMAL-SDTI), sequence dependent setup times (SBSFMMAL-SDST), cyclic scheduling (SBSFMMAL-Cyclic), and parallel stations (SBSFMMAL-PS) where proposed methods are comparatively evaluated on various size instances. Keywords : Mixed model assembly lines, flexible manufacturing, balancing, sequencing, cyclic scheduling, mixed integer programming, constraint programming, decomposition