Taşınmaz kiralarında sözleşmenin sözleşme kiracı tarafından vaktinden önce sona erdirilmesi
Discharge right of a tenant before the effective period of a lease contract in immovables
- Tez No: 343149
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Tez konumuz taşınmaz kiralarında kiracının, kira sözleşmesi süresi henüz sona ermeden evvel sözleşmeyi sona erdirme hakkına ilişkindir. Bu çalışmada kira sözleşmesinin sona erdirilmesi durumu kiracı bakımından incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde kira sözleşmesinin kiralanandaki ayıplar nedeniyle sona erdirilmesi incelenmiş, ikinci bölümde kiralananın üçüncü kişiler tarafından üstün hak ileri süresi (kiralananın zaptı) nedeniyle sona erdirilmesi, üçüncü bölümde ise kiracı nezdinde ortaya çıkan önemli sebepler yüzünden sona erdirilmesi incelenmiştir. Son bölümde ise kiracının kira sözleşmesini herhangi bir hakka dayanmadan sona erdirmesi ve bunun sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızda Türk- İsviçre doktrini ve konu ile ilgili mahkeme kararlarından faydalanılmıştır
Özet (Çeviri)
This study is prepared as a doctoral thesis in Istanbul University Social Sciences Institute. Our main subject is the discharge right of a tenant before the period of a lease contract in immovables. In the first part of our study, we analyse the defects that cause a discharge of a contract. In the second part, the discharging of a lease contract because of taking a possession of a property belonging to another by the third parties is examined. In the third part, the discharge of a lease contract is analysed that was occured because of the causes that are consequential for the tenant. Finally, in the last part, the discharging right of a lease contract of a tenant and its effects were taken into consideration without any fair cause. In our thesis, we derived benefit from the legal doctrine of Turkey and Switzerland and court decisions.