n-normlu uzaylarda modülüs fonksiyonu tarafından tanımlı bazı ideal yakınsak dizi uzayları
Some ideal convergent sequence spaces defined by a modulus function in n-normed spaces
  1. Tez No: 343286
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. İlk beş bölüm literatür taramasıdır. Altıncı ve yedinci bölümler özgün kısımlardır. Birinci bölümde; Modülüs fonksiyonları yardımıyla tanımlanan dizi uzaylarının matematikteki yeri ve öneminden bahsedilmiştir.İkinci bölümde; temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde; ideal yakınsaklık, lamda-ideal yakınsaklık, lacunary ideal yakınsaklık incelenmiştir.Dördüncü bölümde; n-normlu uzaylar ve n-normlu uzaylarda ideal yakınsaklık incelenmiştir.Beşinci bölümde; fark dizi uzayları ve genelleştirilmiş fark dizi uzayları incelenmiştir. Altıncı bölümde; , bazı yeni uzaylar tanımlanıp, bu uzayların bazı topolojik özellikleri verilmiştir.Yedinci bölümde; bazı yeni uzayları tanımlanıp, bu uzayların bazı topolojik özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of seven chapter. The first five chapters are literature review. Sixth and seventh chapters are original parts.In the first chapter; it is mentioned the area and importance of the sequence spaces defined by Modulus functions.In the second chapter; the fundamentel definitions and theorems are given.In the third chapter; ideal convergence, lamda-ideal convergence, lacunary ideal convergence are given.In the fourth chapter; n-normed spaces and ideal convergence in n-normed spaces are given.In the fifth chapter; difference sequence spaces and generelized difference sequence are given.In the sixth chapter; some new sequence spaces are defined and some of the topological properties of these spaces are given.In the seventh chapter; some new sequence spaces are defined and some of the topological properties of these spaces are given.