Malatya merkez İlçede yetiştirilen kayısı ve Yeşilyurt İlçesindeki kirazlarda görülen hastalıkların tanıları ve yaygınlık dereceleri üzerine araştırmalar
Investigations on the causal agents of appricot and sweet cherry stone fruit diseases and their rate of infection in Malatya region
- Tez No: 34346
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇITIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 57 - 7- Ö Z E T 1992 ve 1993 yillarxnda yürütülen çalışmalarda Ma latya iline bağlı Merkez ilçede kayısılarda ve Yeşilyurt ilçesinde ise kirazlarda görülen hastalıklar saptanarak, etmenlerin tanıları yapılmış ve bu hastalıkların yaygın lık oranları tahmin edilmiştir. Kış donlarından kayısı ve kiraz her hangi bir za rar görmemiştir. Ancak 22- 23 Mısan 1993 gecesi sıcaklık derecesinin ani olarak düşmesiyle bu iki meyve türünde çiçek yanmalarına neden olarak önemli ölçüde zararlanma- lar meydana getirmiştir. Yörede saptanan kloroz belirtilerine kirazdan zi- yad« kayısılarda rastlanmış olup, enfeksiyonun bazı ağaçlarda önemli zararlar meydana getirmekle birlikte bu durumun sık görülmediği, etmenin %15 oranında bir ya yılma gösterdiği tesbit edilmiştir. Yörede belirlenen Mumya Hastalığı Monilinia laxa' nm bir enfeksiyonu olup, etmenin genel belirtileri ka yısılarda çiçek kurumaları, sürgün kurumaları ve meyve lerin mumyalaşması şeklinde gelişirken kirazlarda buna ek olarak dal ve ağaç kurumaları şeklinde de geliştiği görülmüştür. Ayrıca hastalığın kayısılarda #30, kiraz- larde ise %10 oranında yaygın olduğu saptanmıştır. Yaprak Delen Hastalığı Coryneum bei.lerinckii' nin bir enfeksiyonu olup, etmenin %70 oranında epidemik bir yayılma göstermesinde iklim faktörlerinden sürekli yağı-- 58 - şm önemli bir rol oynadığı t e sb i t edilmiştir. Kayısı ağaçlarının gövde ve dallarında kanserler oluşturarak kurumalara yol açan Gytospora ciacta etmeni yörede belirlenen önemli bir fungal hastalık olup, %30 oranında yaygın olduğu saptandı. Kayısı ağaçlarında belirlenen Pseudomonas syringae pv, syringae ' nin bu meyve türündeki tek bakteriyel enfek siyonu oluşturduğu ve etmenin sürgün, dal ve gövdelerde kanserler meydana getirerek ağaçları 4- 5 yıl içerisinde tamamen kuruttuğu saptandı. Ayrıca hastalık belirtileri nin benzerlik göstermesi nedeniyle bu etmeni Cytospora cincta' dan ayrıd etmek genellikle zor olup, hastalığın %20 oranında bir yayılma gösterdiği saptandı. Yörede son olarak kirazlarda belirlenen Yaprak Kıv rılma Hastalığı Cherry Leaf Roll (CLRV)' un bir enfeksi yonu olup, etmenin bölgeye yeni adapte edilmeye çalışı lan Napolyon kiraz çeşidinde görüldüğü ve sadece bir kaç ağacı etkilediği tesbit edildi "
Özet (Çeviri)
- 57 - 7- Ö Z E T 1992 ve 1993 yillarxnda yürütülen çalışmalarda Ma latya iline bağlı Merkez ilçede kayısılarda ve Yeşilyurt ilçesinde ise kirazlarda görülen hastalıklar saptanarak, etmenlerin tanıları yapılmış ve bu hastalıkların yaygın lık oranları tahmin edilmiştir. Kış donlarından kayısı ve kiraz her hangi bir za rar görmemiştir. Ancak 22- 23 Mısan 1993 gecesi sıcaklık derecesinin ani olarak düşmesiyle bu iki meyve türünde çiçek yanmalarına neden olarak önemli ölçüde zararlanma- lar meydana getirmiştir. Yörede saptanan kloroz belirtilerine kirazdan zi- yad« kayısılarda rastlanmış olup, enfeksiyonun bazı ağaçlarda önemli zararlar meydana getirmekle birlikte bu durumun sık görülmediği, etmenin %15 oranında bir ya yılma gösterdiği tesbit edilmiştir. Yörede belirlenen Mumya Hastalığı Monilinia laxa' nm bir enfeksiyonu olup, etmenin genel belirtileri ka yısılarda çiçek kurumaları, sürgün kurumaları ve meyve lerin mumyalaşması şeklinde gelişirken kirazlarda buna ek olarak dal ve ağaç kurumaları şeklinde de geliştiği görülmüştür. Ayrıca hastalığın kayısılarda #30, kiraz- larde ise %10 oranında yaygın olduğu saptanmıştır. Yaprak Delen Hastalığı Coryneum bei.lerinckii' nin bir enfeksiyonu olup, etmenin %70 oranında epidemik bir yayılma göstermesinde iklim faktörlerinden sürekli yağı-- 60 - prevailed during the years of 1992 and 1993 in epiphyto- tic scale. At least 70 % of the infection rates were es timated on both apricot and sweet cherry trees. Another important apricot disease 'caused by Cytos- oora cincta exhibits cancers on twigs, branches and stuaps of trees. The rate of its. infection,, increased up to 30 % in the region. Bacterial cancer caused by Pseudomonas syringae pv, syringae on apricot exhibited twig and branch cancers so unhealed wound resulted in deat at the and of 4 th. or 5 th. year of infection» These bacterial symptoms were almost identicial with the disease symtoms coused by Ç. cincta so it is really difficult t© identify bacterial infection wich was prevailed on 20 % of the aerae. Leaf roll disease on sweet cherry caused by Cherry Leaf Roll Virus (CLRV) was identified on the recently introduced cultivars of Napoleon trees.