Sivas ilinde yetiştirilen buğdaylardaki sürme hastalıkları etmenlerinin tanısı ve yayılış oranları üzerinde araştırmalar
Identification and distribution of bunt diseaes wheat in Sivas region
  1. Tez No: 34347
  2. Yazar: NİL AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇITIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Sivas İl'inde önemli bir farımsal ürün olan buğdayın verimi çeşitli faktörlerin etkisi ile arzu edilen düzeye ulaşamamıştır. Bu çalışmada Sivas'ta buğday verimini olumsuz yönde etkileyen hastalıklardan sürme üzerinde durulmuştur. On yıl ara iîe 1983 ve 1993 yıllarında yöreden alınan buğday Ijtaeklerincje Tilletra foetida (Wall.) Liro'nın neden olduğu adi sürme ilcjilletla göntfoversa Kühn'nın neden olduğu cüce sürme hastalıkları belirlenmiştirT Her iki sürme hastalığının da her geçen yıl yöredeki yaygınlık oranının arttığı, buğday ürününde artan ölçülerde zararlar oluşturduğu bu nedenle daha etkili kontrol önlemlerinin alınması gerektiği kanıtlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : 1. Sürme: Hububatta funguslann neden olduğu sistemik bir çim enfeksiyonu. 2. Teliospor: Patojen fungusun kışlama sporu.
Özet (Çeviri)
Wheat is an important cultivated crop in Sivas. Because' of various factors wheat yield has not been attained desirable level. In this study bunt diseases of wfieat was investigated in the area. Among the both group of samples collected in 19*83 and 1993 Common bunt disease caused by Tilletia foetida (Wall) Liro. and dwajrf bunt disease caused by lilfetia controversa Kühn were identified. It was reveafed that both infections have been disseminated every year by reducing the yie|cj| with increased rate. So some preventive control measures should be applied by growers.KEY WORDS : 1. Bunt: is a systemic infection on cereals caused by fungi. 2. Teliospor: Is one of the overwintering spor type of some fungal pathogens.