Alüminyum alaşımlarının karışım asal gaz ortamında TIG yöntemiyle kaynaklanması, mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Aluminium alloys welding with TIG method in mixture inert gas atmospheric and micro structure proporties of aluminium alloys observing
  1. Tez No: 343468
  2. Yazar: GÜRKAN ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAMAZAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzün bilim ve teknolojisinde, alüminyum ve alaşımları, yaşamımıza girmiş ve yaşamımızın vazgeçilmez bir ihtiyacı olmuştur.Tüm bu teknolojik gelişmelere paralel olarak ve bu gelişmeleri karşılamak amacıyla, alüminyum ve alaşımlarının kaynak teknikleri konusunda olumlu sonuçlar alınmıştır.Sanayide çeşitli malzemelerin kaynaklı birleştirmeleri için geliştirilmiş hemen hemen tüm kaynak yöntemleri, alüminyum ve alaşımlarının kaynaklı birleştirmelerinde kullanılmıştır. Bu alüminyum alaşımları TIG kaynak yöntemi ve küt alın formunda farklı kaynak parametreleriyle birleştirilmiştir. Farklı kimyasal kompozisyona sahip, değişik kaynak paremetreleriyle birleştirilen alüminyum malzemelerin, birleştirme bölgelerinde meydana gelen mikroyapısal değişiklikler Taramalı Elektron Mikroskopuyla (SEM) incelenmiştir. Mekanik özelliklerin belirlenmesinde mikro sertlik ölçümleri alınmıştır. Kaynaklı ve kaynaksız bölgelerden alınan numunelere çekme testleri uygulanmıştır. Mekanik testlerden elde edilen değerler ve mikrograflardan elde edilen mikroyapı değişimleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's science and technology, aluminum and alloys, have entered our lives and our life has become an indispensable requirement. All of these technological developments and in order to meet these developments, positive results have been obtained in aluminum and its alloys welding techniques. Welded joints in a variety of materials in industry, almost all welding methods developed for aluminum and its alloys used in welded joints. These alloys are combined with different welding parameters in but form and through TIG Welding method and applied ageing hardening. The aim of the precipitation hardening is, increasing the hardness and strength of heat treatable Al alloys. This condition is achieved through a sequence of solution heat treatment, quenching and natural/artifical ageing. The micro-structural changes occuring at the joint areas of the aluminium materials of different chemical compositions combined through different welding parameters were examined with Scanning Electron Microscope (SEM). To identify the mechanical properties, micro-hardness measurements were made. Tension tests were applied on the specimens obtained from the welded regions. The values obtained from the mechanical tests and the micro-structural changes obtained from micrographs were analyzed.