Determination of performances of slow release fertilizers
Yavaş yarayışlı gübrelerin performanslarının saptanması
- Tez No: 343513
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ARCA, PROF. DR. ENİS MORKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gübre endüstrisi, tarım politikalarının ve tarımsal uygulamaların sürekli olarak yenilenmesinden dolayı her zaman ürünlerini geliştirme zorluğu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu da mevcut ürünlerin geliştirilmesi veya belirli uygulamalara özel yeni gübre türlerinin üretilmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.Özellikle geleneksel olarak kullanılan azotlu gübreler olan DAP, üre, amonyum nitrat, amonyum sülfat, kalsiyum amonyum nitrat ve de NPK kompoze gübrelerinde, azotun çok hareketli olması ve çabucak çözünerek toprağın derinliğine gitmesinden dolayı yer altı su kaynaklarının kirlenmesi söz konusu olduğundan bu gübrelerin yerine özel üretilmiş gübreler tercih edilmelidir. Bu özel gübre sınıfını yaprak gübreleri, kontrol edilebilen yavaş yarayışlı gübreler, nitrifikasyon ve üreaz inhibitörleri/dengeleyici gübreler olarak sıralayabiliriz. Yapraktan gübreleme işlemi geliştirilebilir hem de yukarıda belirtilen olumsuzlukların önüne geçebilir. Ancak buradaki en önemli sıkıntı yapraktan yapılan gübrelemelerde verilebilen besin maddesi miktarının sınırlı olmasıdır. Ayrıca bu uygulama ekonomik değildir. İşte burada özellikle azotlu mineral gübreler için uygulanabilir başka bir yöntem olan, bitkinin ihtiyaç duyduğu zamanda salınabilen ve akıllı gübreler olarak tarif edilen yavaş yarayışlı ve kontrol edilebilir gübreler veya bitkinin gerçekten ihtiyaç duyduğu zamana kadar azotu koruyabilen dengeleyici gübrelerin kullanılması önem kazanmaktadır. Yavaş ve de kontrollü salınım yapabilen gübreler, en az dengeleyici gübreler kadar iyi bir şekilde, ideal bir gübre olarak, ihtiyaçları önemli ölçüde karşılamaktadır.Bu iki özel tür gübre sayesinde verim artmıştır, çevreye olan olumsuz etkiler minimuma indirilmiştir, arazilerde geri dönüşü çok zor olan olumsuzlukların önüne geçilmiştir. Bu çalışmanın amacı işlenmiş atık derilerden elde edilen yavaş yarayışlı gübrelerin farklı toprak tiplerinde davranış şekillerinin tespit edilmesidir. Belirli zaman dilimlerinde toprak içerisinde kalan ve bozunan azot miktarı belirlenerek, azotun bozunması sırasında toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine olan etkisi, diğer makro ve mikro bitki besin elementleri üzerine olan antagonistik veya sinerjik etkilerinin belirlenmesi incelenmiştir. İşlenmiş atık derilerden elde edilen yavaş yarayışlı gübrenin azot salınımı, başka bir yavaş yarayışlı gübre ve geleneksel azotlu gübrelerle kıyaslanmıştır.Ayrıca az miktarda bulunduğunda bitki gelişimini olumsuz yönde etkileyen fakat yüksek miktarlara çıkıldıkça bitki üzerine toksik etki yapabilen mikro besin elementlerinden demir, bakır, mangan ve çinko elementlerinin, işlenmiş deri atıklarından elde edilen yavaş yarayışlı gübreye adsorplanması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fertilizer industry faces a permanent challenge to improve the efficiency of its products. This is done either through improvement of fertilizers already in use or through development of new specific fertilizer types. Losses through immobilization, denitrification/volatilization and leaching may occur especially with nitrogen. Consequently, it has been the challenge of the fertilizer industry to develop special types of fertilizers avoiding or at least reducing such losses, in addition to the production of conventional nitrogen-containing fertilizer types (ammonium sulphate, ammonium nitrate, calcium ammonium nitrate, ammonium sulphate nitrate, urea, DAP, and NP and NPK fertilizers). These special types can be listed as: ? Foliar fertilizers. ? Slow-release and controlled-release coated/encapsulated fertilizers. ? Nitrification and urease inhibitors/stabilized fertilizers (fertilizers associated with nitrification or urease inhibitors). In fact, the utilization rate of nutrients could be improved considerably through leaf application, because any immobilization or leaching such as occurs in the soil is avoided. However, the disadvantage of foliar sprays is that in all cases only rather limited amounts of nutrients can be applied. In practice this makes it impossible to economically apply all the necessary nutrients via plant leaves. Another possible route of improving nutrient use efficiency is the use of mineral fertilizers, particularly nitrogen fertilizers, which release the nutrients contained according to the plants? requirements, so-called `intelligent fertilizers?, i.e. by application of slow and controlled-release, or by `stabilized? nitrogen fertilizers, which preserve the nutrients until plants really require them. Slow, and particularly controlled-release as well as `stabilized? fertilizers meet these requirements for an ideal fertilizer to a considerable extent. Though slow and controlled-release and stabilized fertilizers can contribute to improved nutrient efficiency, minimizing negative environmental effects, it has to be kept in mind that errors in field and crop management cannot be compensated for by the use of these special fertilizer types. The aim of this study is to research the slow release fertilizer which produced from modified waste leather behavior on different types of soil samples. Determination of antagonistic interaction and synergistic effects between slow release fertilizer and other nutrients.Comparison of the nitrogen release performance of slow release fertilizer which produced form modified waste leather with another contolled release fertilizer and a conventional fertilizer. Treatment of the slow release fertilizer with iron, copper, manganese and zinc solutions to determine the adsorption capacity of fertilizer. Because micronutrient deficiency is a major growth limiting factor of plants, but micronutrient excess can be toxic.