Development of supporter sharing sites: Weaknesses and shortcomings of existing social networks and a case study
Taraftar paylaşım sitelerinin geliştirilmesi: Mevcut sosyal ağların zaafları ve eksiklikleri ve bir vaka çalışması
- Tez No: 343514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KORÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal paylaşım siteleri günümüzde çok popülerdir. Bireyler veya gruplar hemen her anını sosyal medya vasıtasıyla takipçi listelerine paylaşabilmektedir. Bu ağlarda yayınlanan bilgiler milyarlarca insanın ilgisini çekmektedir. Bu durum çok önemli sorunları beraberinde getirmiştir. Mevcut sosyal ağların eksiklikleri, zayıf yönleri dikkat noktası olmuştur. Mevcut ağların bazı özellikleri sosyal ağlar oluşturma çabasındaki kişileri rahatsız etmektedir. Bulunan sosyal ağlarda yönetim ilgili ağların yöneticilerindedir. Bu yöneticiler istedikleri zaman ilgili takipçi listesini devre dışı bırakabilir, erişimini kısıtlayabilir. Bununla beraber mevcut sosyal ağa dayalı model geliştirerek işletme kuranlar ise ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceklerdir. Bu çalışmada, mevcut sosyal ağlardaki kısıtların, zayıf yönlerin ve belirsizliğinin giderilmesinde ideal fan paylaşım sitesi geliştirme ve bu ideal sosyal paylaşım sitesinin analizi üzerine yöntemler sunulmaktadır. İdeal fan paylaşım sitesi oluşturmak için homojen bir takipçi kitlesi kullanılır. Mevcut ağlardan faydalanmak suretiyle özel bir sosyal ağ kurulur. Kurulan sosyal ağ istenen özelliklere cevap verebilir şekilde tasarlanır ve mevcut sosyal ağların özelliklerinden faydalanılarak kısa sürede başarıya ulaşması sağlanır.
Özet (Çeviri)
Social networking sites are very popular nowadays. Individuals or groups can share almost every moment through social media to the follower lists. Information published in these networks attracts billions of people. This situation brought about very important issues. Shortcomings and weaknesses of existing social networks have been point of attention. Some of the features of the existing social networks disturb folks who are in an effort to create own social networks on these media. Management of own networks are under the responsibility of available network?s managers. These administrators can disable access of thousands of fans to own site at any time and restrict authorizations etc. However the founders who improve business based on the model of the current social networks will face serious difficulties. In this study, the methods on the development of ideal social fan sharing site and social network analysis of this social media are presented to eliminate the constraints, the weaknesses and uncertainty of existing available social networks. Homogeneous community of followers is used to generate an ideal fan sharing site. By taking advantage of existing networks a special social network is established. The founded social network is designed to meet the desired characteristics properties and the success is provided as soon as possible by making use of in hand social networks power diffusion.