İnternet tabanlı yeni bir meteorolojik ölçüm cihazının geliştirilmesi ve performansının belirlenmesi
Development and performance determination of a new internet based meteorojical measurement device
- Tez No: 343524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, kablosuz bileşenlere sahip, verilerini internet ortamında kaydedebilen, düşük güç harcayan, yenilebilir enerji kaynağı destekli meteorolojik ölçüm istasyonunun donanımını ve yazılımını geliştirmek ve cihazın performansı incelemektir. Yapılan tez çalışmasında ilk olarak, sensör devrelerini oluşturmak için gerekli sensörlerin tasarımları ve çalışma mantıkları oluşturulmuştur. Bunlara uygun hem mekanik hem de elektronik tasarımları yapılmıştır. Sonra oluşturulan devrelere uygun kablosuz haberleşme protokolü için çeşitli kablosuz haberleşme modülleri ve protokolleri üzerinde çalışmalar ve testler yapılmıştır. Daha sonra sensör ünitelerinden gelen verilerin internet ortamına aktarılabilmesi için gerekli olan merkez ünitesinin tasarımı ve haberleşmesi sağlanmıştır. Son olarak da kaydedilen verilerin uzaktan izlenebilmesi, üzerinde sorgulamalar yapılabilmesi ve görsel olarak analiz edilebilmesi için internet yazılımı oluşturulmuştur. Sonuç olarak kablosuz, ekonomik, kurulumu kolay ve modüler kullanımlı yeni bir meteorolojik ölçüm cihazı geliştirilmiş ve yapılan deneysel çalışmalarla performansı test edilmiştir. Bu çalışmanın bulut cihazlar üzerinde çalışma yapmayı amaçlayan araştırmacılara ve bu teknolojiyi öğrenmek isteyen akademik ve uygulama personeline yardımcı olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to improve the hardware and software of the renewable energy supported meteorological measurement station which has wireless components and low energy consumption and it can save the data to an online database. Firstly, sensor circuit is designed according to the desings of each sensor and working principles and mechanical and electronical designs were made adequetly. Secondly, some studies and tests were performed on various communication modules and protocols to obtain a suitable wireless communication protocol. After that, the central unit used to transfer the data obtained by sensors to the internet environment is designed and connected. Finally, an internet software is developed for remote viewing, query and visual analysis. In conclusion,a wireless, economical, easy to install and modular meteorological measurement device is developed and the performance of the device is tested. It is expected that this study will enlighten the way of researchers who want to work on clouding devices and who want to know about this technology.