Suluova ve Merzifon ovaları topraklarının DTRA'da ekstrakte edilebilir demir bakır çinko ve mangan konsantrasyonlarının mesafeye bağlı değişimi
Spatial variation of DTPA extractable iron, cupper, zinc and manganase concenrations in Suluova and Merzifon plain soils
- Tez No: 343526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bitki besin elementlerinin doğru amenajmanı yüksek ürün elde etme ve çevresel kalitenin korunmasında oldukça önemlidir. Mikro elementlerin mesafeye bağlı karakteristiklerinin anlaşılması ölçümlerin yapılmadığı ara lokasyonlardaki mikro elementlerin konsantrasyonlarının tahmin edilmesine yardım eder. Bu tez çalışmasının amaçları, Suluova ve Merzifon Ovası topraklarının DTPA'daekstrakte edilebilir mikro element konsantrasyonlarını belirlemek, bu mikro elementlerin yarayışlılığına etki eden diğer toprak özellikleri ile ilişkisini anlamak ve mikro elementlerin mesafeye bağlı yapısını ortaya koymaktır. Merzifon ovasından 76 ve Suluova'dan 143 örnek toprak örneği alınmış ve yarayışlı Zn, Fe, Cu ve Mn konsantrasyonları ile toprak kil, silt ve kum içerikleri, pH, elektriksel iletkenlik (EC), kalsiyum karbonat ve organik madde içerikleri belirlenmiştir. Başlangıç tanımlayıcı istatistik sonuçları çalışma alanının büyük bir kısmının Zn ve Fe açısından yetersiz, ancak Mn ve Cu bakımından toprakların yeterli olduğunu göstermiştir. Ortalama Zn ve Fe konsantrasyonları Merzifon ovasında sırasıyla 0.28 mg kg-1 ve 2.0 mg kg-1 ve Suluova'da ise 0.28 mg kg-1 ve 3.26 mg kg-1'dır.
Özet (Çeviri)
Appropriate plant nutrient management is important for achieving high crop yield and protecting environmental quality. Understanding the spatial characteristics of micronutrients help to predict the micro element concentrations at intermediate locations where measurements have not been made. The aims of this study are; i.) to determine the micronutrient concentrations of DTPA extractable in Suluova and Merzifon Plains, ii.) understand the relationship between micronutrients and related soil properties affecting the availability of micronutrients, and iii.) figure out the spatial structure of micronutrients. Seventy six soil samples from Merzifon and 143 samples from Suluova Plain were collected to measure available Zn, Fe, Cu and Mn concentrations along with soil clay, silt and sand contents, pH, electrical conductivity (EC), calcium carbonate and organic matter contents. Descriptive results showed that Zn and Fe deficiencies were widespread throughout the study area while soils had sufficient amount of Cu and Mn. Mean Zn and Fe concentrations in Merzifon Plain were respectively 0.28 mg kg-1 and 2.0 mg kg-1 and 0.28 mg kg-1 and 3.26 mg kg-1 for Suluova Plain, respectively.