Türkiye karayosunu florasına ait bazı Grimmiaceae arn. türlerinin spor morfolojilerinin incelenmesi
Spore morphology of some Grimmiaceae arn. species belongs to moss flora of Turkey
- Tez No: 343643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SAVAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye karayosunları için çeşitlilik merkezlerinden birisidir. Spor morfolojisi taksonomide yararlıdır. Bu çalışma yedi Grimmiaceae taksonunun spor morfolojisini içermektedir. Çalışmanın amacı Türkiye' deki Grimmiaceae familyasının detaylı taksonomik, morfolojik ve ekolojik karakterizasyonu sağlamaktır. Schistidium trichodon (Brid.) Poelt, S. confertum (Funck) Bruch & Schimp., Grimmia ovalis (Hedw.) Lindb., G. pulvinata (Hedw.) Sm., G. trichophylla Grev., G. dissimulata E.Maier ve G. decipiens (Schultz) Lindb. türlerinin sporları ışık ve taramalı elektron mikroskopları ile ilk kez çalışılmıştır. Tüm sporlarda apertür bölgesi bir leptomadan oluşmaktadır. Familyanın incelenen taksonlarının spor morfolojisi verrukat tiptir. Spor şekli prolat-sferoidaldir. Grimmiaceae familyasında spor boyutu 6 µm' den 17 µm' ye kadar değişkenlik göstermektedir. Grimmiaceae familyasının spor duvarı sklerin ve intin içermektedir. Ekzin ve perin arasındaki ayırımı belirlemek oldukça güç olmaktadır. İncelenen türler kayacıl habitat tipine aittir. Bu çalışmada Grimmiaceae familyasının taksonomik ve ekolojik içerikleri spor morfolojisi tabanında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the main centres of diversity for the bryophytes. Spore morphology has been used in taxonomy. This study includes spore morphology of seven Grimmiaceae taxa. The aims of this study are to provide a detailed taxonomical, morphological and ecological characterization of family Grimmiaceae in Turkey. The spores of Schistidium trichodon (Brid.) Poelt, S. confertum (Funck) Bruch & Schimp., Grimmia ovalis (Hedw.) Lindb., G. pulvinata (Hedw.) Sm., G. trichophylla Grev., G. dissimulata E.Maier ve G. decipiens (Schultz) Lindb. were examined by light and scanning electron microscopy for the first time. The apertural region forms from a leptoma in all spores. The spore morphology of the examined taxa of the family is verrucate type. The spore shape of all studied species is prolate-spheroid. Spore size ranges from 6 µm to 17 µm in the family of Grimmiaceae. The spore wall of the family Grimmiaceae includes sclerine and intine. The examined species of mosses are belonged to saxicolous habitat type. The taxonomical and ecological implications of the family Grimmiaceae were discussed on the basis of their spore morphology.