Sıçanlarda uzun süreli böbrek iskemi / reperfüzyon hasarına karşı Geraniol'ün koruyucu etkisi
The protective effects of Geraniol against damage of long term renal ischemia- reperfusion in rats
  1. Tez No: 343642
  2. Yazar: SENANUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan uzun süreli böbrek iskemi/reperfüzyon (İR) hasarına karşı, antioksidan özelliği bilinen geraniolün olası koruyucu etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada 28 adet 3-4 aylık Wistar-albino cinsi erkek sıçanlar kullanılmıştır (n=7). Bunlar rastgele seçimle 4 gruba ayrılmıştır. Grup I (Sham Grubu), Grup II (İR + Serum Fizyolojik), Grup III (İR + 50 mg/kg geraniol), Grup IV (İR + 100 mg/kg geraniol) olarak belirlenmiştir. Ksilazin (10 mg/kg) ve ketamin (70 mg/kg) anestezisi altında Grup I dışındaki tüm gruplara sağ böbrek nefroktomisi yapılmıştır. Grup II, III ve IV için iskemi süresi 60 dakika, reperfüzyon süresi ise 24 saat olarak belirlenmiştir. Grup I ve II'e serum fizyolojik (1 ml/kg), Grup III ve IV'e sırasıyla 50 mg/kg, 100 mg/kg dozlarındaki geraniol, serum fizyolojik içinde çözülerek intraperitonal enjeksiyon ile uygulanmıştır. Deney sonunda kan serumunda Üre (BUN), Kreatinin (CRE) aktivitelerine ve böbrek dokularında Katalaz (KAT), Glutatyon Peroksidaz (Gpx) ve Süperoksit dismütaz (SOD) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Doku kesitleri Hematoksilen&Eozin boyama yapılarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Çalışma sonunda, gruplar arasında BUN ve CRE değerleri karşılaştırıldığında Grup II'nin diğer gruplara göre yükseldiği ve bunun sonucunda İ/R hasarının oluşturulduğu gözlenmiştir. Geraniol uygulaması sonucunda KAT, GPx ve SOD aktivitelerinin kontrol değerine yaklaşarak hasarı önlediği görülmüştür. Buna göre 100 mg/kg geraniol dozunun, 50 mg/kg geraniol dozuna göre daha etkili olduğu düşünülmüştür. Histolojik bulgular da bu sonuçları desteklemektedir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, böbrek İR hasarına karşı geraniolün koruyucu etki gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the possible protective effects of geraniol, which is known to be an antioxidant, were investigated against experimentally induced long-term renal ischemia/reperfusion (IR) injury in rats. In the study, three to four month old, Wistar-albino type 28 male rats were used (n=7). They were randomly separated into 4 groups. The groups were determined as follows: Group I (Sham Group), Group II (IR + normal saline), Group III (IR + 50 mg/kg geraniol), Group IV (IR + 100 mg/kg geraniol). Groups I and II were inoculated with normal saline (1 ml/kg) and Groups III and IV were inoculated with 50 mg/kg and 100 mg/kg of geraniol, injected intraperitoneally. Right nephrectomies were performed under xylazine (10 mg/kg) and ketamine (70 mg/kg) anesthesia in all group rats except Group I. For Groups II, III and IV, ischemia and reperfusion durations were determined to be 60 mins and 24 hours respectively. At the end of the experiment, Urea (BUN), Creatinine (CRE) activities in the blood serum and the catalase (CAT), glutathione peroxidase (Gpx) and Superoxide dismutases (SOD), enzyme activities in kidney tissue were measured. Histological sections were stained using Hematoxylien & Eosine and investigated by light microscope. At the end of the study, when Group I and Group II's BUN and CRE values of the I/R injury were compared, it was determined that there had been an increase in Group II and as a result of this, I/R injury had been created. It was observed that as a result of the application of geraniol, the CAT, GPx and SOD activities approached the control values and prevented this, injury 100 mg/kg geraniol was thought to be more effective when compared to 50 mg/kg of geraniol. Histological findings supported these results too. The results obtained in the study showed that geraniol has a protective effect renal against renal I/R injury.