Türkiye karayollarında Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinin incelenmesi
Investigation of built operate and transfer model in Turkey highways
- Tez No: 343745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tüm ulaştırma hizmetleri büyük altyapı yatırımları gerektirmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınması yatırımlara, yatırımlar ise bu amaca tahsis edilebilecek kaynaklara bağlıdır. Türkiye?deki ulaştırma projeleri çoğunlukla kamu tarafından finanse edilmektedir. Ancak büyük yatırımları hayata geçirme zorunluluğu, kısıtlı ülke kaynakları yatırımların kamu kaynaklarıyla finansmanını güç hale getirmekte, farklı finansman yöntemlerini kullanmak kaçınılmaz olmaktadır. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli de bu güçlüklere yönelik olarak geliştirilmiş bir modeldir. YİD modelinde, yatırımlarda özel kesimin payı artırılarak kamu finansman yükünün hafifletilmesi ve hizmet sunumunda etkinliğin artırılması hedeflenmektedir. Çalışmada, karayolu ulaşım altyapı projelerinde YİD modelinin uygulanabilirliği araştırılmış, YİD modelinin olumlu ve olumsuz yönleri ele alınarak ?Karayolu projelerinde Türkiye şartlarına en uygun finansman modeli nedir?? sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından YİD modeli ile çalışmalarına başlanmış olan ?Gebze ?Orhangazi- İzmir Otoyolu? örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All transport services requires major infrastructural investments. The progress of developing countries depends on the investments and also these investments depend on the resources that can be allocated for this purpose. Transportation projects are funded mostly by the public sector in Turkey. But, the obligation of putting the major investments into practice, limited national resources and technological deficiencies make difficult to finance investments with public resources, therefore, using of different financial methods is inevitable. Build-Operate-Transfer (BOT) model is a model that developed for these difficulties. In BOT model, easing the burden of the public finance by increasing the share of private sector on investments and increasing efficiency in the provision of services, are targeted. In this research, the applicability of BOT model in road infrastructure projects has been investigated. By considering the advantages and disadvantages of the BOT model, it was searched an answer to question of ?What is the most appropriate financial model in Turkey conditions?