Nivelman ağında kaba hatalı ölçülerin denk uzay yaklaşımı ile belirlenmesi
Fault detection and isolation using parity space approach in leveling networks
  1. Tez No: 343836
  2. Yazar: UTKAN MUSTAFA DURDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Jeodezide olduğu gibi birçok mühendislik dalında da uyuşumsuz ölçülerin parametre kestirimi üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğu iyi bilinmektedir. Jeodezide kaba hatalı ölçülerin belirlenmesi için klasik uyuşumsuz ölçü testleri ve robust yöntemler önerilmektedir. Denk uzay yaklaşımı model tabanlı kaba hata belirleme ve ayrıştırma tekniğidir. Bu çalışmada; denk uzay yaklaşımının doğrusal regresyona ve jeodezik nivelman ağına uygulanabilirliği ele alınmıştır. Bu amaçla, doğrusal regresyonda bir model ve jeodezik ağlardan nivelman ağı yapay olarak üretilmiştir. Yaklaşımların ortalama başarı oranları (OBO) farklı anlamlılık düzeyleri için Monte Carlo simülasyon yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Matris ayrıştırma yöntemlerinden; katsayılar matrisinin tekil değer ayrışımı ve katsayılar matrisinin QR ayrışımı, standart denk uzay ve en uygun denk vektör yaklaşımında kullanılan Potter algoritmasına alternatif olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that faults have a significant effect on parameter estimation in geodesy as well as many other engineering disciplines. In geodesy Tests for outlier and robust methods are used to detect outliers. The parity space approach is a model-based fault detection and isolation (FDI) technique. In this study; the applicability of the parity space approach to the linear regression and leveling network is tackled. For this aim; the linear regression model and leveling network have been simulated. The mean success rates (MSR) of approaches are obtained by using Monte Carlo simulation technique. Singular value and QR decomposition of the coefficient matrix are used among the matrix decomposition methods as an alternative way to the Potter algorithm used in standard parity space and optimal parity vector approaches.