Yazılım projelerinde risk faktörleri ve farklı kestirim yaklaşımları ile risk değerlendirme modelleri çıkarımı
Risk factors and risk assessment models with different estimation approaches in software projects
  1. Tez No: 343844
  2. Yazar: AHMET UNUDULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Risk yönetiminin önemi son yıllarda daha çok öne çıkmıştır. Başarısız giden projeler ve süreçlere bakıldığında risk yönetiminin iyi bir şekilde ele alınmadığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle risk yönetimi, risk analizi ve risk önleme alanları şirketlerde önemli bir yere gelmiştir. Bu çalışmada da hata veri setleri üzerinde faktör kararı verilerek gereksiz risk faktörlerinin projelerden çıkarılması sağlanmıştır. Faktörlerde kendi içinde sıralanarak hangi alt alanın en çok risk taşıdığı ortaya konulmuştur. Faktör kararından sonra bilgisayar mühendisliği kestirim yaklaşımları kullanılarak sınıflandırmalar yapılmış ve modeller oluşturulmuştur. Bu modellerin birbirleriyle karşılaştırılmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk management isn?t used properly when investigated unsuccesful project and unsuccesful process. Therefore risk management, risk analysis and risk avoiding areas are more important than other phases in companies. In this work bug data sets are examined. Factor decision is made in those data set and eleminate some of them. All risk factors are arranged in itself. In this manner more critical factors are identified. After that computer engineering approach are used for modelling and classification. These models are compared in itself.