Robust moving horizon hinf control of discrete time state-delayed systems
Dayanıklı model öngörülü hinf kontrol ile ayrık zamanlı durum gecikmeli sistemlerin kontrolü
- Tez No: 343843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BEKLAN KÜÇÜKDEMİRAL, DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, zamanla değişebilen durum gecikmesi, normu sınırlandırılmış belirsizlikler ve sınırlı enerjiye sahip bozucu etkiler içeren doğrusal ayrık zamanlı sistemler için zaman gecikmesine bağlı geri-beslemeli model öngörülü Hinf kontrol yöntemi (MHHC) tasarımı üzerinde durulmuştur. Sistem dinamiklerinde bulunan belirsizliklerden ve zaman gecikmesinden kaynaklanan kararsızlığı ve kötü performansı önlemek amacıyla kapalı çevrim dayanıklı kararlılık ve dayanıklı performans problemleri ele alınmıştır. Çalışmanın temel hedefi, zaman gecikmeli sistemler için tutuculuğu düşük kararlılık şartı ve bu sistemler için çevrimiçi değişen kayıplılık seviyesi ile kayıplılık kısıtını kullanarak yeni bir kontrol yöntemi geliştirmektir. Bu amaçla, en kötü durumun bir takım belirsizliklerle sınırlı bozucu dahilinde bulunduğu kısıtlı minimax optimizasyon problemini Lineer Matris Eşitsizlikleri (LME) çerçevesinde ele alınmıştır. Kapalı çevrim sistemin asimptotik kararlılığını, Hinf performansını ve yitirgenliğini sağlamak amacıyla ayrık zamanlı Lyapunov-Krasovskii (L-K) fonksiyonelinden faydalanılarak her bir adımda yinelemeli olarak çözülen gecikmeye bağlı LME tabanlı şartlar sunulmuştur. Son olarak, önerilen yöntemin etkinliğini gösterebilmek amacıyla, nominal ve belirsizlik içeren ayrık zamanlı zaman gecikmeli sistemler için çeşitli sayısal örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with design of a delay-dependent type moving horizon Hinf state-feedback control (MHHC) for a class of linear discrete-time system subject to time-varying state delays, norm bounded uncertainties and disturbances with bounded energies. The closed-loop robust stability and robust performance problems are considered to overcome the instability and poor disturbance rejection performance due to the existence of parametric uncertainties and time-delay appeared in the system dynamics. The main objective is the development of possible low conservative stability condition for time delay systems and of a novel control method for such systems using dissipation constraint together with online adapting of the dissipation level. For that purpose, the constraint minimax optimization problem is dealt with in the framework of Linear Matrix Inequality (LMI), in which the maximization is realized over a set of uncertainties and bounded disturbances. Utilizing a discrete-time Lyapunov-Krasovskii (L-K) functional, some delay-dependent, LMI based conditions are provided. It is shown that if one can find a feasible solution set for these LMI conditions iteratively in each step of run-time, then we can construct a control law which guarantees the closed-loop asymptotic stability, maximum disturbance rejection performance and closed-loop dissipativity in view of the actuator limitations. Two numerical examples and simulations on a nominal and uncertain discrete-time, time-delayed systems, are presented at the end, in order to demonstrate the efficiency of the proposed method.