AA 2014 alüminyum alaşımlarının ingot homojenizasyonunun sıcak işlenebilirliğe etkisi
Effect of different homogenisation treatment on the hot warkability of aluminium alloys AA 2014
  1. Tez No: 34385
  2. Yazar: MEHMET GAVGALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Doktora Tezi AA 2014 ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ INGOT HOMO JENİZASYONUNUN SICAK İŞLENEBİLİRLİK ÜZERİNE ETKİSİ Mehmet GAVGALI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Remzi ÇETİN 1994, Sayfa: 108 Jüri: Prof.Dr.Remzi ÇETİN Prof.Dr.Tayfur ÖZTÜRK Doç.Dr.Bilgehan ÖGEL Bu çalışmada AA 2014 alüminyum malzeme kullanılmıştır. Bu alaşımının dayanımı yüksek olmasına rağmen sıcak işlenebilirliği çok düşüktür. Bu amaçla sıcak işlenebilirliğin artırılması yönünde çeşitli homojenizasyon koşullarında çalışılarak; homojenizasyon sıcaklığı, homojenizasyon süresi ve soğutma hızının sıcak süneklik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sıcak işlenebilirliğin belirlenebilmesi için sıcak çekme, basma ve burulma deneyleri yapılarak elde edilen veriler eşdeğer gerilim-eşdeğer gerinmeye dönüştürülmüş ve aralarındaki uyum araştırılmıştır. 425°C sıcaklıkta 1.10- 3s_1gerinme hızında yapılan deneylerde en iyi sıcak süneklik, 500°C'da 24 saat ısıl işlem sonunda 12 °C/saat hızla finnda soğutulan malzemeden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Alüminyum alaşımları, işlenebilirlik, homojeni zasyon, ısıl işlem, burulma testi, çekme testi, basma testi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis EFFECT OF DIFFERENT HOMOGENISATION TREATMENT ON THE HOT WORKABILITY OF ALUMINIUM ALLOYS AA2014 Mehmet GAVGALI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr.Remzi ÇETİN 1994, Page: 108 Jury: Prof. Dr. Remzi ÇETİN Prof.Dr.Tayfur ÖZTÜRK Doç.Dr.BiIgehan ÖGEL In this study, AA2014 Aluminium material has been used. In spite of its high strength, the hot morality is very low. Therefor, in order to improve the hot workability behaviour, different homogenisation conditions have been studied and the effect of the homogenisation temperature, homogenisation time, and cooling speed on the ductility has been investigated. To point out hot workability behaviour, hot tensile test, compression test and torsion test have been carried out. From these experimental works, the obtained data have been converted to aec - e ^ and the harmony between each other has been investigated. The best hot ductility at 425 °C temperature and lxl 0“3 s”l strain-rate has been obtained for the specimen heat treated at 500 °C temperature for 24 h then cooled 12 °C/h in the furnace. 11