Türkiye'de amenajman planlarını değiştirecek derecede tesirli olan abiyotik zararlılar
The Major abiotic factors influencing the management plans in Turkey
  1. Tez No: 34391
  2. Yazar: MEHMET KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET“Türkiye'de Amenajman Planlarını Değiştirecek Derecede Tesirli Olan Abiyotik Zararlılar”konusunda Ülkemizde mevcut Orman Bölge Müdürlüklerine bağlı İşletme Müdürlükleri ile bunlar içerisinde yeralan işletme Şefliklerinde yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen hususlar aşağıda özetlenmiştir. (1) 1987-1992 yılları arasında (6 yıl) Orman işletme Müdürlüklerinde uygulanmakta olan amenajman planlarını değiştirecek derecedeki abiyotik zararlılar göz önüne alınmaktadır. Orman işletme Şefliklerinden gönderilen olağanüstü hasılat raporları incelenerek, oluşan zarar adetleri, etkiledikleri ağaç türleri, zarar miktarları Tablo 3'de verilmektedir. En fazla zarar adedi fırtına + kar'dan dolayı 1056'dır. Bunların sonucunda dikili ağaç servetinde m^ olarak en çok zarar Bolu Orman Bölge Müdürlüğündedir. Ayrıca yıllık ortalama üretim miktarları ve dikili ağaç servetinde oluşan yıllık ortalama zarar miktarlarının üretim içerisindeki yüzde oranları bulunarak, Tablo 2'de Orman Bölge Müdürlükleri sıralanmaktadır. Abiyotik faktörlere göre ayrı ayrı yıllık ortalama zarar adetleri ve dikili ağaç servetinde oluşan zarar miktarları itibariyle Orman Bölge Müdürlükleri Tablo 5,7,9, 11, 13, 15, 17'de ayrıntılarıyla verilmektedir. (2) 1987-1992 yılları arasında Orman Bölge Müdürlüklerindeki yıllık ortalama zarar miktarları, İşletme-Pazarlama Şube Müdürlüğünden alınan 1993 yılı ortalama birim satış fiyatlarına göre hesaplanarak, ortalama zarar tutarları bulunmaktadır (Tablo 2). Bu tutar 1993 yılı itibariyle 310 milyar TL. civarındadır. (3) Şekil 1 de gösterildiği gibi Orman Bölge Müdürlüklerinin 10 tanesinde, dikili ağaç servetindeki oluşan zarar miktarlar Türkiye ortalamasının üzerindedir. Tüm bunlar gözönüne alındığında özellikle koru ormanlarımızda Çz, Çk, Çs, G, S, Ar, L gibi ibreli ağaç türlerinde abiyotik zararlılara kaşı alınabilecek önlemler yeterince incelenerek uygulanmadığı görülmektedir. 42-(4) Tartışma ve sonuç bölümünde abiyotik zararlılar sonucunda ortaya çıkan zararların azaltılması veya en aza indirilmesi için alınması gerekli önlemler detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Toplumların yaşam düzeyleri büyük bir oranla doğal kaynaklarının verim gücüne ve devamlılığına bağlıdır. Bu sebeple abiyotik zararlılara karşı mücadele daha etkin hale getirilmelidir. 43-
Özet (Çeviri)
SUMMARY“THE MAJOR ABIOTIC FACTORS INFLUENCING THE MANAGEMENT PLANS IN TURKEY”. The results obtained from the studies realized in the Forest dist ricts of the Forest directorates in different Forest regions on the major abiotic factors influencing management plans in Turkey can be outlined as below : (1) Number of damages, effected tree species, and amount of loss were given in Table 3 by evaluating the document received from the Forest districts concerning the unexpected yields in the period between 1987-1992. 1056 is the most amount because of the snow and windfall. The most growing- stock loss as cubic meter caused by these damages occured in the Bolu Re gional Forest Directorate. The Regional Forest Directorates were ordered according to their annual protection amount, damage amount and the loss ratio obtained by dividing. The growing stock with average damage amount. The Regional Forest Directorate were also ordered with regard to their average number and amount of damages observed in growing - stock in the Tables 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 as detailed as possible. (2) Economical loss caused by damages of the Regional Forest Di rectorates were also shown in Table 2. Figures in the Table were found by using the average prices of 1993 taken from The Forest Enterprice and marketing section of the Forestry service, and total loss is found as 310 billion 11. with respect to 1993 unite prices. (3) As it is shown in Figure 1, amounts of damages in the growing- stock of ten Regional Forest Directorates are above the average of Turkey. This result shows obviously that applicable precautions against the dama ging factors were not taken into account seriously in the Forest consist of callabrian pine, Crimean pine, Scots pine, fir, cedar, juniper and spruce tree species. (4) The precautions which can be thought in order to prevent or to reduce the damage losses caused by abiotic factors were explained detailed in the section of result and discussion of the study. -44-Since the reasonable life of the societies depends on the producti- vity and sustainability of the natural resources, struggle against the abiotic harmful factors should be upgrade roore active degree.