Vurmalı çalgıların gelişimi ve kullanım teknikleri
Development and utilization technigues of percussion instruments
- Tez No: 34390
- Danışmanlar: YAŞAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
VURMALI ÇALGILARIN GELİŞİMİ VE KULLANIM TEKNİKLERİ V.ÖZET Bu tez, hazırlanırken temel hareket noktası sınırsız ses renklerine sahip vurmalı çalgılar içinde, en çok kullanılan enstrümanların tanımı, gelişimi ve nasıl kullanıldıkları hakkında açıklayıcı bir araştırmadır. Çeşitlilikleri ve yapısal farklılıklarına göre bu enstrümanlar, 3 ayrı grupta incelenmiştir. 1. SABİT SES PERDELİ OLMAYAN ENSTRÜMANLAR: Bu başlık altında Timpaniler, Tahta Tuşlular, Ksilofon, Marimba ve Metal Tuşlular (Glockenspiel, Vibrafon, Gong, Borulu Çanlar.) 2. SABİT SES PERDELİ OLAN ENSTRÜMANLAR Deri yüzeyli (Trampet, Büyük Davul, Tef), Çelik Yüzeyli (Triangle, Cymbals, Tam tamlar) ve Tahta yüzeyli Enstrümanlar ( Whip, Kastanyetler, Tahta Bloklar.) 3. SES VEYA TAKLİT ETMEYE YARAYAN ENSTRÜMANLAR: Tamamen efektif amaçla kullanılan bu enstrümanlar; Klakson, İşaret Rulat ve Siren düdükleri, Rain prizması ile Rüzgar Makinesi. -59-
Özet (Çeviri)
THEIMPROVEMENT OF PERCUSSION INSTRUMENTS AND USAGE TECHNIOUES V. SUMMARY The main starting point of this thesis is an explanatory research about introducing the most used percussion instruments with an unlimited tone colour,their improvement and the way they are played. The instruments are examined in 3 groups according to their variety and strudture. 1.İNSTRUMENTS WİTH A NON FİKED REGİSTER: Timbales, VVooden bar instruments (Xylophon, Marimbaphon) and metal bar instruments (Glockenspiel, Vibraphone, Gong, Tubular Bells) 2.İNSTRUMENTS WİTH A FİKED REGİSTER: Leather surface instruments (Small drum, big drum, Tambourine), stell surface instru¬ ments (Triangle, Cymbals, Tam tam) and vvooden surface instruments (Whip, Castanets, Wooden blocks). 3.NOİSE MAKİNG İNSTRUMENTS ÖR İNSTRUMENTS WİTH SİMULATİNG EF- FECT.: horn, siren, rain prisma, wind machine.