Gazipaşa model planı içinde kızılçam doğal gençleştirme çalışmaları
- Tez No: 34393
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
V. TÜRKÇE VE İNGİLİZCE ÖZET Gazipaşa Mdel Planı İçinde Doğal Gençleştirme Çalışmaları Bu çalışmada Gazipaşa Orman İşletmesinde uygulanmakta olan Gazi paşa Model Planı kapsamındaki doğal gençleştirmenin gelişimi incelen miştir. Gazipaşa Model Planının özellikle silvikültürel açıdan bir tanıtımı yapıldıktan sonra, yetişme ortamı koşulları açıklanmıştır. Araştırma amacıyla yöredeki doğal gençleştirme sahalarında 100- 900m '1er arasında 99 adet 3m x 3m boyutlarında deneme alanı seçilmiştir. Deneme alanları farklı yaş, bakı, yükselti ve yamacın değişik kısımlarındaki gençleştirme sahalarına dağıtılmıştır. ' 2-5 yaş grubu deneme alanlarında Varyans Analizi uygulanmış, yamacın değişik kısımları, yükselti farkları ve bakıların gelişme üzerine etkileri araştırılmıştır. 1 yaş grubu deneme alanlarında ise iki adet t-testi ye bir adet Varyans Analizi uygulanmıştır. 2-5 Yaş Grubu için yapılan varyans Analizleri ile istatistik fark bulunamamış ve Bölünmüş Bölümlü Par seller analiziyle de bu sonuç desteklenmiştir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural Renegeneration Activities of Pinus brutia in Gazipaşa Manege- ment Plan. In this study, the development of Pinus brutia natural regeneration, which are involved in Gazipaşa Model Plan that is applied in Gazipaşa Forset Management, have been investigated. The contents of Gazipaşa Model Plan has been presented espicially from the aspect of silviculture. 99 plots, sized 3m x 3m were selected in the sample restokings bet ween the elevations 100-900m for the experiment. The sample plots were distributed on to restoking that are of different aspects, ages, eleva tions and slope heights. V.A was applied to sample plots which were 2-5 years old at the dif ferent part of the slopes, to find out effects of the different aspects and slope heights on to the natural regenerations. Student's t-test was carried out for the rest of the experimantal plots (Age group : 1 year) 33