Sera sebze yetiştiriciliğinde (Gazipaşa-Antalya) toprakların mineral besin maddesi durumunun tespiti
  1. Tez No: 7834
  2. Yazar: HAKAN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
-74 - ÖZET Bu araştırmada, Antalya ili Gazipaşa ilçesinde Hıyar yetiş tiriciliği yapılan 59 adet seradan, toprak (0-25 ve 25-50 cm derin liklerden) ve yaprak örneği alınarak, toprakların bazı fiziksel özellikleri (pH, CaCO, bünye, organik madde, toplam eriyebilir tuz K.D.K.) ile toprakların ve yaprakların besin maddesi içerikleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Pe, Cu, Zn, Mn) tayin edilerek değerlendirilmiş, ayrıca toprak-bitki ilişikleri araştırılmıştır. - Toprak örneklerinde yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda, sera topraklarının Kum kapsamlarının fo 33«96-Ğ7 «68, Mil fo 13.99-38.0, Kil $ 13.03-44.31, fo CaCO 0.498-42.02, K.D.K. 8.48- 30.54 me/lOO gr toprak ve toprak reaksiyonları da 6. 30-7.80 arasın da değiştiği gözlenmiştir. Bu sonuçların değerlendirilmesi sonucun da araştırılan bölgedeki sera topraklarının büyük çoğunluğunun CaCO, pH, bünye, K.D.K. gibi özellikler yönünden sebze yetiştiri ciliğine uygun nitelikte oldukları görülmüştür. Toprakların organik madde içerikleri % 0. 336-7. 06 arasında değişen değerlerdedir. Genel olarak sera topraklarının, 0-25 cm de rinlikte fo 8l.36"'sı nm âz Humuslu, 25~50 cm derinlikte ise fo 54.24'ünün Humusça fakir olduğu izlenmiştir. Sera topraklarının 5» O.O35-O.345 arasında değişen değerlerde toplam eriyebilir tuz içerdikleri, bu nedenlede toprakların tuz ba kımından zararsız, bir kısmında ise tuzun etkisinin hafif düzeyde olduğu görülmektedir. Toprak örneklerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda toprakların, toplam N içerikleri % 0.010-0. 546, alınabilir P 0.9- 46.6 ppm, alınabilir K 38.48-825. 05 ppm arasındadır. Sera şartları na göre yapılan değerlendirmede, Hıyar bitkisi için sera toprakla rının tamamının P'ca yetersiz olduğu, 5 adet (16, 27» 45ı 46, 54-75 - no'lu) sera dışında diğer bütün sera topraklarının N içeriklerinin- de yetersiz olduğu belirlenmiştir. K yönünden ise sera toprakları nın % 57'63'ü yetersiz durumdadır. Sera topraklarının Na içerikleri 2? -285 ppm değerleri ara sında saptanmıştır. Yapılan değerlendirmeye göre f topraklar Na'ca yeterli ve zengindir. Ca içerikleri, 1440-19485 ppm arasında olup Fazla ve Çok fazladır. Mg içerikleri ise 68.89 -381. 21 ppm arasında dır ve büyük çoğunluğu orta ve yüksek düzeydedir. Sera topraklarının 0-25 ve 25-50 cm derinliklerdeki iz ele ment içerikleri; Faydalı Fe 3.44-20.06 ppm, faydalı Cu 0.26-105.2 ppm, faydalı Zn 0.6-16.6 ppm, faydalı Mn 2.3-54.8 ppm değerleri arasındadır. Bu değerlere göre, 2 seranın (29» 5° no'lu) 25-5° cm derinliği haricinde tüm sera topraklarının faydalı Fe yönünden iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Faydalı Zn içerikleri bakımından, 0-25 °m derinlikte bir (14 no'lu), 25-50 om derinlikte bir (58 no'lu) sera dışındaki tüm topraklar yeterli durumdadır. Faydalı Cu ve Mn yönündende tüm sera topraklarının yeterli olduğu gözlenmiştir. - araştırmada alman Hıyar bitkisi örneklerinin analizleri sonucunda, bütün yaprak örneklerinin kuru maddesinde, % 7. 39^4» 52 N, % 0.324-1.017 P, f° 0.02-3.83 K, $ 0.012-0.164 Na, % 1.20-5. 60 Ca, fo 0.38-1.01 Mg, 26.85-li37.O5 ppm Fe, 4.51-778.34 ppm Cu, 49.63-248.16 ppm Zn, 22. 56 -209. 80 ppm Mn saptanmıştır. Buna göre, Total N içerikleri yönünden tüm bitki yaprakları zengin ve yeterli düzeyde bulunurken, P içerikleri yönünden bir se ra (46 no'lu)» K yönünden de bir sera (44 no'lu) dışında tüm örnek ler yeterli ve yüksek düzeyde bulunmuştur. Bitki yapraklarının Ca içeriği bakımından $ 44.07'si,Mg yö nünden ise fo 22.03'ü yeterli düzey sınırları altındadır.76 İncelenen bitki yapraklarının Pe içerikleri 7 adet sera dı şında yeterli durumda iken, Cu içerikleri seraların tümünde yeter lidir. Zn ve Mn içerikleri ise benzer şekilde 5 'er adet sera hari cinde tüm örneklerde yeterli ve yüksek düzeyde bulunmuştur. - Antalya ili Gazipaşa ilçesinde Hıyar yetiştiriciliği yapılan seralardan alınan toprak ve yaprak örneklerinin analizleri ile el de edilen sonuçlar arasında çeşitli int raks iyonlar tesbit edilmiştir. Topraktaki pH ile topraktaki Pe (0-25 ve 25-5° cm) » Topraktaki pH ile topraktaki Mn (0-25 ve 25-50 cm), Topraktaki pH (0-25 cm) ile bitki yapraklarmdaki P, Topraktaki CaCO ile topraktaki Pe (0-25 ve 25-50 cm), Topraktaki CaCO ile topraktaki Mn (0-25 ve 25-5° cm), Topraktaki K.D.K. ile topraktaki Org. madde (0-25 ve 25-50 cm), Topraktaki Org. madde ile topraktaki N (0-25 ve 25-5° cm), Topraktaki Mg (0-25 ve 25-5° cm) ile bitki yapraklarmdaki Hg, Topraktaki Ca (0-25 ve 2 5 -5° cm) ile bitki yapraklarmdaki Cay II ti II II II II II H ıı p Bitki yapraklarmdaki N ile bitki yapraklarmdaki P, ıı ıı p ıı ıı ıı Ca, içerikleri arasında istatistiki yönden Önemli ilişkiler bu lunmuştur.
Özet (Çeviri)
-77 - SUMMARY This study was carried on in order to determine the nutrient status of the soils and cucumber plants grown in the glasshouses of Antalya -Gaz i paş a and its environs. From 59 different glasshouses which were considered to be representing the locality, Soil (0-25 cm and 25-50 cm depths) and plant samples were taken to be physic ally and chemically analysed. Further proper methods were to deter mine the soil -plant relationships. - Laboratory results showed that glasshouse soils of the above mentioned region had 33.96-67*68 % Sand, 13.99-38.0 % Silt, 13.03- 44.31 $ Clay, 0.498-42.02 $ CaCO, C.T3.C: 8.48-30.54 me/l00 gr soil. The pH of these soils changed between 6.3O-7.8O. Evaluations reve aled that region is appropriate and can be under vegetable cultiva tion. The organic matter contents were found between 0. 336 -7. 06 fo. In the 8I.36 fo of the soils taken from 0-25 cm depth, the organic matter was low; on the other hand, the 54*24 f> of the second depth samples were found poor. The total soluble salt contents of the so ils were between 0.035-0.345 %. Therefore, there was no salt damage in general but very weak in some of them. Chemical analysis of the soils showed that the total W cont ent changed between 0. 01 0-0. 546 fo, the available P O.9-46.6 ppm, available K 38. 48 -825. 05 ppm. In terms of glasshouse nutrition con ditions, all the studied glasshouse soils were low, particularly in phosphorus and in nitrogen excluding the l6,27,45»46 and 54 number ed soils. In the 57.63 fo of the soils taken from both depths, the potassium contents was found low. Sodium contents of the glasshouse soils were found rich ron- ging between 27-285 ppm. The calcium was between 1440-19485 ppm and-78 - magnesium 68.89-38l.2i ppm. The trace element contents in both depths (0-25 and 25-5° cm) of the soils were as follows: Available Fe 3.44-20.6 ppm, available Cu O.26-IO5.2 ppm, available Zn 0.6-16.6 ppm, available Mn 2.3-54.8 ppm. All of the studied glasshouse soils of both depths were suf ficient in Pe exoluding 2 glasshouse soil in 0-25 cm depth. In the case of Zn, all the glasshouse soils were found sufficient excep ting the 0-25 om soil sample of the 14 and 25-5° cm soil sample of the 58 numbered glasshouse soils. On the other hand all the soils were edaquate in Mn and Qu. - The dry matter of the leaves which are sampled and analysed as a whole contained f. 39^4.52 İ» N, 0.324-1.017 $ P, 0.02-3.83 % K, 0.012-0.164 f> Na, 1.20-5.60 fo Cat O.38-I.OI % Mg, 26.85-1137.05 PPm Pe, 4.51-778.34 ppm Cu, 49.63-248.16 ppm Zn, 22.56-209.80 ppm Mn. Nitrogen contents of the leaves of all the cucumber plants were found sufficant. The phosphorus contents of leaves were found sufficent excluding the one (46) glasshouse. A similar status was found for potassium contents of the leaves excluding the one (44) glasshouse. In the 44.07 fo of the leaf samples the Calcium was low; On the other hand, in the 22.03 % Magnesium was insufficent. In general Pe contents of leaves of cucumber plants of all the glasshouses were sufficient excluding the 7 glasshouse. Cupper status of the studied plants were found above the optimum level. A similar status was found for' Zn and Mn content of the leaves exclu ding the 5 glasshouses. - The soil and plant laboratory results were statistically correlated and the follawing relationships were found.- 19 - - Soil pH and soil Pe content (both in 0-25 and 25-5° cm depth soil samples) * - Soil pH and soil Mh content (in both depths), -“ ”(of 0-25 cm depth) and leaf P content, -“ CaCO and soil Fe content (in both depths), _ tl tl tl !! JJn II ( II II II \ - ”C.E.C. and soil organic matter content (in both depths), -“ organic matter and soil N content (in both depths), - ”Mg (in both depth ) and leaf Kg content, -“ Ca (in both depth ) ”“ Ca », - ”Ca (in both depth )“ ”P " - Leaf N and leaf P content, - Leaf P and leaf Ca content.