Lityum ve kalay dirençliliği olan bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of bacteria capable of lithium and tin resistance
  1. Tez No: 343978
  2. Yazar: NAZLI ORMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Kırıkkale- Kızılırmak'tan izole edilen lityum ve kalay dirençli bakteriler araştırılmıştır. Minimal inhibitör konsantrasyonu 160 mgL-1 olan kalay dirençli bir suş izole edilmiş ve biyokimyasal testler ile Pantoea agglomerans olarak tanımlanmıştır. P. agglomerans suşunun alüminyum, lityum, baryum, kurşun, gümüş, antimon, stronsiyum gibi ağır metallere ve trimeth-sülfa, basitrasin, oksasilin gibi antibiyotiklere karşı çoklu direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Bu suş için yapılan plazmit DNA ve eliminasyonu çalışmaları sonucu kalay direnç genlerinin kromozomal DNA üzerinde olduğu gösterilmiştir. P. agglomerans suşunun total ve dış membran protein analizleri sonucunda özellikle total proteinlerin kalay dirençliliğinde etkin olduğu gösterilmiştir. Minimal inhibitör konsantrasyonu 5000 mgL-1 olan lityum dirençli bir suş izole edilmiş, yapılan biyokimyasal testler sonucu Staphylococcus aureus olarak tanımlanmıştır. S. aureus suşunun alüminyum, baryum, gümüş, kalay, nikel, stronsiyum gibi ağır metallere ve ampisilin, aztreonam, gentamisin, imipenem, oksasilin, penisilin, piperasilin, trimeth-sülfa gibi antibiyotiklere karşı çoklu direnç gösterdiği tespit edilmiştir. DNA analiz çalışmaları sonucunda lityum dirençlilik genlerinin S. aureus suşunda kromozom DNA üzerinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu suşta total protein analizi çalışmaları yapılarak lityum dirençliliğinde etkin olan proteinler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tin and lithium resistance bacteria were investigated in strains isolated from the river Kızılırmak-Kırıkkale. Tin-resistant bacterium with 160 mgL-1 minimal inhibitory concentration was isolated and identified as Pantoea agglomerans by using biochemical tests. The isolate was shown to be resistant to other heavy metals like aluminum, lithium, barium, lead, silver, antimony, strontium and the antibiotics like trimeth-sulfa, bacitracin and oxacillin. Chromosomal DNA, plasmid DNA and curing results revealed that the tin resistance ability of the isolate was chromosome-encoded. Total protein and outher membrane protein profiles revealed that only total proteins were functional in tin tolerance of P. agglomerans. Lithium-resistant bacterium with 5000 mgL-1 minimal inhibitory concentration was isolated and identified as Staphylococcus aureus by using biochemical tests. The isolate was shown to be resistant to other heavy metals like aluminum, barium, silver, tin, nickel, strontium and the antibiotics like ampicilin, aztreonam, gentamicin, imipenem, oxacillin, penicillin, piperacilin, trimeth-sulfa. Plasmid DNA analyses revealed that the lithium resistance ability of S.aureus was chromosome-encoded. Total protein isolation results descriptively showed the importance of some of these proteins in lithium resistance.