Ferrosenoil Tiyofen türevlerinin sentezleri ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The syntheses of Ferrocenoyl Thiopene derivatives and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 343977
  2. Yazar: FARUK USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOMBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, Ferrosenoiltiyofen türevlerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri çalışılmıştır. Ferrosenin tiyofenil türevleri Friedel-Crafts açilleme reaksiyonları ile etilalüminyumklorür, EtAlCl2, katalizörü kullanılarak sentezlenmiştir. İzole verimler %43 ile %80 aralığında elde edilmiştir. Sentezlenen ürünlerin saflaştırılmaları kolon kromotografisi ile yapıldıktan sonra spektroskopik yöntemlerle (1H NMR, 13C NMR ve FT-IR) yapıları aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktivite çalışmalarında WST-1 metodu ile sitotoksisiteleri ve ikili boyama metodu ile apoptozun ve nekrozun belirlenmesi çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında IV Numaralı bileşiğin yüksek derecede antikanserojen etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis the syntheses and biological activitiy of ferrocenoyl thiophene derivatives have been studied. The derivatives of ferrocenoyl thiophene were synthesised by Friedel-Crafts acylation reactions utilizing ethylaluminiumchloride, EtAlCl2, as catalyst. Isolated yields were obtained in the range between %43 and %80. After purification with flash colon chromotography, the synthesised products were characterized by spectroscopic methods (1H NMR, 13C NMR and FT-IR). Biological activity studies conducted on synthesised compounds, WST-1 method have been used for the determination of cytotoxicities and also binary staining method have been used for the determination of apoptosis and necrosis. On the basis of the results obtained so far, compound IV was found to be having the highest anti-cancerogenic effect.