İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme çalışmaları için bir metodoloji oluşturma ve bir mobilya işletmesinde uygulanması
Occupational health and safety risk assessment methodology for studies in creating an application and application of furniture factory
  1. Tez No: 344017
  2. Yazar: TUĞBA BAYRAKÇI KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÜZÜKIRMIZI, PROF. DR. BURAK BİRGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmada günümüzün iş dünyasında artık önemli bir rol oynayan İş Sağlığı ve Güvenliği konusu irdelenmiş olup geçmişten günümüze yapılan çalışmalar ve bu alanda kilit basamak olan risk değerlendirme teknikleri ve genel hali ile uygulama şekilleri anlatılmıştır. Tezin ilk iki bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tanımlar yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanına giren güvenliksiz ya da emniyetsiz çalışmalar sonucu açığa çıkan iş kazaları ve meslek hastalığının ne olduğuna ve nasıl oluştuğuna dair açıklamalar yapılmış ve ülkemizdeki kayıtlı iş kazası ve meslek hastalığı istatistiklerine değinilmiştir. Ayrıca iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda oluşan görünür yada görünmez maliyetleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde risk değerlendirme metodolojisine dair risk yönetimi ve yönetimin uygulama basamakları açıklanmıştır. Bununla birlikte bu bölümde mevcut risk değerlendirme tekniklerinden bazıları içerik açılımı yapılarak uygulama şekilleri anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise uygulama basamağı için seçilen risk değerlendirme tekniği olan 3T risk değerlendirme tekniğinin uygulama şekli detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tezin uygulama basamağı ve dördüncü bölümün devamı olan beşinci bölümde ise model olarak seçilen 3T risk değerlendirme metodunun pilot bir işletmede tatbik edilmesi basamaklar halinde anlatılmıştır. Buna göre pilot işletme olarak sektör alanına göre çok çeşitli tehlikeli çalışmaları ihtiva ettiği bilinen mobilya üretim işletmesi tercih edilmiş ve işletmenin oturma grubu üreten döşeme bölümünde uygulanması yapılmıştır. Risk değerlendirme çalışmasının amacı ve getirileri ise gerek yapılan iyileştirmeler ile gerekse çeşitli tekniklerle de desteklenerek yapılarak ortaya çıkartılmıştır. Tezin ve uygulamanın değerlendirme ve sonuçlandırma aşaması olan altıncı ve yedinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ve risk değerlendirme metodolojisi uygulaması ile ilgili genel açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plays an important role in today's business world, now is the Occupational Health and Safety from past studies that examined the key step in this area, and the overall state of the application forms, which are described in the risk assessment techniques. The first two chapters of the thesis was performed definitions related to occupational health and safety. In the field of occupational health and safety studies have insecure or unsafe released as a result of occupational accidents and disease in our country and what it is and has been registered explanations of how the statistics of occupational accidents and disease are discussed. Also visible or invisible as a result of accidents at work and occupational diseases, costs are ex-plained. In the third chapter of the risk assessment methodology described in steps of risk management and governance practice. However, some of the content in this section stands for the current risk assessment techniques are described in making the application forms. The fourth step in the implementation of the risk assessment technique for the application of selected methods of risk assessment technique is described in detail 3T. The fifth chapter of the thesis is a continuation of the application of the step and the fourth section 3T selected as a model of risk assessment method described in steps of applying a pilot operation. By business sector as the pilot area known to contain a wide variety of furniture manufacturing enterprises have been preferable dangerous work and the company that produces furniture upholstery made in the implementation. The purpose of the risk assessment and the benefits of the improvements made to the support by making a variety of techniques as well as uncovered. Thesis and part of the sixth and seventh stage of evaluation and finalization of the application of occupational health and safety and risk assessment in the general comments on the application of the methodology is given me.