Bakır ve kroma dirençli bakterilerin biyokimyasal ve moleküler karakterizasyonu
Biochemical and molecular characterization of copper- and chromium-resistant bacteria
- Tez No: 344018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAN, DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale-Kızılırmak'tan izole edilen bakır ve krom dirençli bakterilerin biyokimyasal ve moleküler olarak karakterizasyonudur. Minimal inhibitör konsantrasyonu (MİK) değeri 450 mg/L olan bakır dirençli bir bakteri izole edilmiş, biyokimyasal testleri dikkate alınarak Pseudomonas putida olaraktanımlanmıştır. Plazmit profil analiz çalışmaları sonucunda Pseudomonas putida'mn bakır dirençlilik genlerinin kromozomal DNA üzerinde olduğu görülmüştür. Bu suşun alüminyum, lityum, gümüş, nikel, çinko metallerine dirençli olduğu belirlenmiştir. P. putida için yapılan total ve dış membran protein analizlerisonucunda özellikle total proteinlerinin bakır dirençliliğinde etkin olduğu gösterilmiştir. MİK değeri 1100 mg/L olan krom dirençli bir bakteri izole edilmiş, biyokimyasal testleri dikkate alınarak Enterococcus faecalis olarak tanımlanmıştır.Plazmit profil analiz çalışmaları sonucunda E. faecalis'm krom dirençlilik genlerinin de kromozomal DNA üzerinde olduğu görülmüştür. Ayrıca bu suşta total protein analizi çalışmaları yapılarak krom dirençliliğinde etkili olan proteinler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to isolate and identify copper and chromium resistant bacteria from Kırıkkale-Kızılırmak. One copper resistant bacterium with a minimal inhibition concentration (MIC) value of 450 mg/L was isolated and identifıed as Pseudomonas putida. Plasmid profile analyses showed that the copper-resistant ability of P. putida was chromosome-encoded. The isolates were shown to be multi- resistant to some other heavy metals namely, aluminum, lithium, silver, nickel, zinc. Total protein and outer membrane protein profıles revealed that only total proteins were functional incopper tolerance of P. putida. One chromium-resistant bacterium with a MIC value of 1100 mg/L was isolated and identifıed as Enterococcus faecalis. Plasmid profile analyses showed that the chromium- resistance ability of E. faecalis was also chromosome-encoded. Total protein isolation results descriptively showed the importance of these protein in chromium-resistance.