Ni+2 ve Co+2 katyonlarının piperidinditiyokarbomat sodyum tuzu ile ekstraksiyonu
- Tez No: 34404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ni2+ ve Co2+ katyonlarının piperidinditiyokarbamat sodyum tuzu ile ekstraksiyonu. Bu çalışmada, Ni2+ ve Co2+ katyonlarının piperidinditiyokarbamat sodyum tuzu ile ekstraksiyonu incelenmiştir. Bunun için, daha önce düşük konsantrasyondu metal katyonları kullanılarak yapılan denemeler Co2+ ilavesiyle tekrarlandı. Daha sonra bu işlem derişik konsantrasyonlardaki Co2+ ve Ni2+ katyonları içeren su örneklerinde denendi Bunun için önce uygun şartlar (pH ve ligand-metal katyonu oram gibi) bulundu. Denemelerin sonuçları AAS kullanılarak tesbit edildi Bu sonuçlar göz önüne alınarak bu ligandın metal katyonları için seçici olmadığı sonucuna varıldı. -44-
Özet (Çeviri)
Extraction of Ni2+ and Co2+ cations with sodium salt of piperidinedithiocarbamate. In this study, extraction of Ni2+ and Co2+ cations with sodium salt of piperidinedi thiocarbamate was examined. For this purpose, experiments which had been made before using low concentrations of metal cations were repeated with the addition of Co2+ cation. Then, suitable condi tions were determined experimentally for extraction of high concentrations of Ni2+ and Co2+ cations. It was noticed that this ligand isn't selective for metal cations. -45-