Dimetilsulfoksit-metal-tetrasiyanonikelat kompleksleri ve 4.4'-bipridil- kadmiyum tetrasiyanometalat- benzen klatratlarının infra-red spektroskopisi ile incelenmesi
An Infra-red spectroscopic study of metal dimethylsulfoxide tetracyanonickelate complexes and cadmium 4,4'-bipyridyl tetracyanometallate benzene clathrates
- Tez No: 6057
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
11 DİMETÎLSULFOKSÎT-METAL-TETRASlYANONtKELAT KOMPLEKSLERİ VE 4,4 ' -BÎPRİDÎL -KADMİYUM TETRASÎYANOMETALAT -BENZEN KLATRATLARININ INFRA-RED SPEKTROSKOPÎSÎ ÎLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Sevgi HAMAN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 ÖZ Bu çalışmada M (II) (dimetilsülf oksit) 2Ni (CN) 4, (M=Mn,Fe,Co,Cu) ve M (II) (dimetilsülf oksit) (pridin) Ni(CN)4, (M=Ni,Mn) ile verilen Hofmann tipi kompleksler ile Cd(II) (4,4'-bipridil)M(CN)4 n benzen (M=Cd,Hg) ile verilen Hofmann -T, -t ip i klatratlar ilk kez elde edilip, infra-red bölgede incelendi. Bu incelemeler neticesinde: 1. Kompleks örgü yapılarının polimerik |M-Ni (CN). \m tabakalardan oluştuğu ve bu tabakaların alt ve üstünden dimetilsülfoksitin M metaline oksijen ucundan bağlandığı sonucuna varılmıştır. Dimetilsülf oksit titreşim frekans- larındaki kaymaların, yapılar normal koordinat anali zi ile uyum içinde olduğu görülmüştür. 2. Klatratlarda tetrahedral M (CN). anyonları ve Cd-4,4' -bipridil katyonlarının kafes yapı oluşturduğu ve benzenin kafes yapı içindeki boşluklarda hapsedildiği anlaşıldı. Yapıda 4,4-bipridil molekülü iki ucundan meta le (Cd) bağlıdır.
Özet (Çeviri)
1X1 AN IHFRA-RED SPECTROSCOPIC STUDY OF METAL DIMETHYLSULFOXIDE TETRACYANONICKELATE COMPLEXES AND CADMIUM 4,4 ' -BIPYRIDYL TETRACYANOMETALLATE BENZENE CLATHRATES (Ph.D. Thesis) Sevgi HAMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT In this study, Hofmann type complexes M (II) (dimethyl sulfoxide) 2Ni(CN) 4, (M=Mn,Fe,Co,Cu) M(II) (dimethylsulfoxide) (pyridine ) Ni (CN). (M=Ni,Mn) and Hofmann-T,-type clathrates Cd(II) (4,4*-bipyridyl) M(CN)4, (M=Cd or Hg) have been prepared for the first time and their infra-red spectra have been investigated. The spectral results suggest the f ollowings : 1. The complex structure consists of layers of JM-Ni(CN). \0) with the dimethylsulfoxide molecules lying above and below the layers bound to the metal M through the“ oxygen atom. Vibrational modes of the coordinated dimethylsulfoxide have shifts in frequency in agreement with the normal coordinate analyses. 2. In clatrates, tetrahedral MtCN)^ anions coordinated to bridging Cd-4, 4' -bipyr idyl cations giving a host lattice. This host structure provides cavities in which the guest benzene molecules are accommodated. In this structure the 4, 4”-bipyr idyl molecules act as bitantate ligands.