Ağaç işleri endüstrisinde artık ve toz uzaklaştırma sistemleri üzerine incelemeler
A Study of waste dust removal system of timber works industry
- Tez No: 34412
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma Orman Ürünleri Sanayii' nin kolları olan Mobilya endüstrisi, Kereste endüstrisi, Yonga levha endüstrisi ve Parke endüstrisi ile ilgili fabrikaları kapsayan bir çalışma olmuştur. Bu araştırmada Orman Ürünleri Sanayii'nin bu kollarında Büyük ölçekli işletmeler, Orta ölçekli işletmeler ve Küçük ölçekli işletmeler ayrılarak bunlara ait ayrı ayrı değerler elde edilmiştir. Bu amaçla fabrikalardaki mevcut kayıtlar derlenmiş, yöneticilerle anket çalışmaları gerçekleştirilmiş, kişisel gözlemler ve bu konuda yapılan diğer çalışmalar temel alınarak Artık ve Toz Uzaklaştırma sistemleri konularında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca yapılan araştırma ve gözlemlere dayanılarak Artık ve Toz Uzaklaştırma sistemlerinin hesaplama yöntemleri ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından kabul edilen değerler ortaya konularak şu anda fabrikalarda uygulanılan sistem ile bunların arasında karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmiştir. Anket çalışması yapılan fabrikalardaki yöneticilerin verdikleri cevaplara göre Artık ve Toz Uzaklaştırma sistemlerinin şu anki durumu ve bu sistemleri teknolojik gelişme ile birlikte, bu sektörün sorunları gündeme getirilerek çözüm yolları aranmıştır. Sonuçta kişisel gözlemler ve yapılan anket çalışmaları esas alınarak Artık ve Toz Uzaklaştırma Sistemlerinin Türkiye'deki fabrikalarda ölçeklerine göre kullanım oranları araştırılarak, kullanılmama nedenleri verilmeye çalışılmıştır. -91-
Özet (Çeviri)
It has been a study covering the Furniture Industry, Timber Industry, Chipboard Industry and Parquet Industry and their relevant factories and mills which are all branches of the Forest Products Industries. In this study, the large-size operation, the average-size operations and the small-size operations have been seperated into their groups and seperate values have been obtaiend. For this purpose, existing information and daa of the factories and mills have been gathered, inquiries have been realized by the reporters, personal observations and other studies which have been carried out before on this subject have been taken as base material and evaluations on the subject of Waste and Dust Removal Systems have been achieved. Additionally, comparions of the applied systems in the existing factories and mills with the calculation methods and values have been evaluated by basing on the research and observations carried out and the calculation methods of Waste and Dust Removal Systems plus the values accepted by the Turkish Standards Institute. Ways of solutions have been searched by considering the technological developments of these systems and the problems of this sector basing on the existing conditions of the Waste and Dust Removal Systems according to the answers given by the managers of the factories and mills where inquiries have been collected. In conclusion, search on rate of use of Waste and Dust Removal Systems according to the sizes of Turkish Factories and Mills has been carried out basing on the personal observations and the inquiries achieved and the reasons of not using the Systems have been given. -92