İnsan plazma ve serumunun fotokimyasının polarografik yöntemle incelenmesi
Examination of photochemistry of human plasm and serum by polarographic method
- Tez No: 34413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsan Plazma ve Serumunun Fotokimyasının Polerografik Yöntemle İncelenmesi Bu çalışmada, sağlıklı insanlardan alınan kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ayrılmış, daha sonra bu örneklerin fotokimyası, polarografik yöntemle incelenmiştir. Örnekler 340 nm dalga boy lu filtre kullanılarak UV ile, üç ayrı kaynak uzaklığında ışınlanmış, elde edilen polarogramlardan, Nernst denklemi kullanılarak reaksi yon kinetiği saptanmaya çalışılmıştır. Serum içinde, polarografik oksidasyon dalgası veren bu madde, tanımlanmaya çalışılmış, önce maddenin hemoglobin olabileceği üzerinde durulmuş, ancak bazı yan deneylerden bu oksidasyon dalgasını glikozun verebileceğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photochemistry of human plasm and serum was examined by Polarographically and an oxidation wave was achived. The samples were radiated at 340 nm from three different distant and the polarograms taken were tried to identified. At the begining of the experiment, the substance giving these polarograms was supposed to be Hemoglobin in the serum, but after some other experiments, we were decided it to be Glucose.