Parva yetmezliğinin cerrahi tedavisinde üç farklı uygulamanın retrospektif karşılaştırmalı analizi ve postoperatif sonuca etkili faktörlerin belirlenmesi
Retrospective analysis of three different technique on parva insufficiency surgical therapy and determining factors effecting postoperative results
- Tez No: 344267
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Vena safena parva yetmezliği tedavisinde kullanılan klasik stripping, parva ligasyonu ve köpük skleroterapi tekniklerinin postoperatif semptom, rekürrens ve sonuç üzerine etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve postoperatif sonuç ve semptom gelişimi üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla Ege Üniverisitesi Tıp fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında aynı tanıyla 2004 - 2011 yılları arasında opere edilmiş olan 121 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Üç teknik arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Preoperatif CEAP sınıfının yüksek oluşu, postoperatif semptom gelişimi üzerine etkilidir. Postoperatif perforan ven yetmezliği oluşu, postoperatif yüksek CEAP oranını artırmaktadır. Stripping yapılması, postoperatif nöropati gelişimi açısından risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to compare efficacy of vena saphena parva insufficiency surgical techniques; classical stripping, ligation and foam sclerotherapy combined with ligation, on postoperative symptom, recurrence and outcomes, retrospectively and determine the factors effecting postoperative outcomes and recurrence. In the surgical treatment of varices due to vena saphena parva insufficiency, there was no difference of efficiency among three techniques. Predictive of postoperative symptom recurrence is preoperative CEAP class over 2. Postoperative perforating vein insufficiency ends up with postoperative high CEAP class. Stripping procedure increases the risk of postoperative nueropathy significantly.