Pasif içiciliğin genel anestezi alan çocuklarda istenmeyen havayolu olayları gelişmesi üzerine etkisi
Effect of passive smoking on occurence of adverse respiratory events in children receiving general anesthesia
  1. Tez No: 344282
  2. Yazar: SEDA ÖZEN ZUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH ÇERTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prospektif olarak düzenlenen çalışmamız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi cerrahi kliniklerinde, genel anestezi altında opere olan 1-15 yaş arasında, ASA I ve II, 80 çocuk hasta ile üzerinde gerçekleştirildi. Kronik akciğer ya da kalp hastalığı olan, reaktif havayolu ve 1 hafta öncesine kadar geçirilmiş üst-alt solunum yolu enfeksiyonu hikayesi olan hastalar çalışmaya özellikle dahil edilmedi. Cerrahi tipi seçiminde de girişimin ağız-burun ile ilgili olmamasına dikkat edildi. Araştırma etik kurul onayı alındıktan sonra pre-operatif anestezi bakısı sırasında hasta yakınlarına bir anket yapıldı ve çocuk hastalardan nikotin metaboliti çalışılmak üzere idrar örneği alındı. İdrar örneklerinde kotinin ve kreatinin düzeyi bakılarak pasif içicilik belirteci olarak kullandığımız CCR(kotinin/kreatinin oranı) düzeyi belirlendi. CCR düzeyine göre hastalar pasif içici olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar per-operatif istenmeyen havayolu olayları açısından gözlemlendi ve veriler olgu rapor formuna kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi, EÜTF Biyoistatistik A.D. tarafından yapıldı. Araştırmamızın sonucunda pasif içici çocuklarda özellikle nefes tutma, sekresyonlarda artış ve saturasyon düşmesi gibi havayolu olaylarının sıklığında artış saptadık. Anestezinin induksiyon safhasında sekresyonlarda artış ve hırıltılı solunum, idamede havayolu basıncında artış; uyanma safhasında ve post-operatif bakım ünitesinde ise birçok havayolu olayı pasif içici grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha sık saptandı. Sonuç olarak genel anestezi alması planlanan pasif içici çocuklarda per-operatif istenmeyen havayolu olayı gelişme insidansının yüksek olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Environmental tobacco smoke exposure is one of the reason of the complications about respiratory system in children. This situation, that can be called as passive smoking, produce adverse respiratory events during anesthesia and postoperatively. Methods: We studied with 80 patients aged 1-15 in this prospective study. The patients observed for the occurrence of respiratory adverse events during anesthesia and postop first 30 minutes. The informations recorded to the reporating form. The history of passive smoking was assessed by measuring the urinary concentration of cotinine and by questionnaire. Results: İn 35 (%43) patients CCR (cotinine/creatinine ratio) level was over 30 ng/mg creatinine. At least one airway complication occurred in all this 35 patients (p=0,00). All recorded airway complications was seen more frequent especially during emergence from anesthesia (p=0,00). The relation between age groups and CCR levels was statistically significant (p=0,018). The frequency of passive smoking was higher in 1-3 age group. Father?s education level was negatively correlated with the exposure of patient assessed by questionnaire (-291, p=0,009). Conclusion: There is a strong association between passive smoking and airway complications in children receiving general anesthesia. 1-3 aged children is especially under risk of airway complications. Father?s lower level of education is one of risk factor for passive smoking of the child. Passive smoking should be regarded as a risk factor for airway complications in children receiving general anesthesia.