Alzheimer hastalarında insülin direnci; serum adiponektin, TNF Alfa, ICAM-1, VCAM-1 düzeyleri
Insulin resistance, adiponectin, TNF-Alpha, ICAM-1, VCAM-1 levels in Alzheimer's disease patients
- Tez No: 344286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alzheimer Hastalarında İnsülin Direnci; Serum Adiponektin; TNFalfa,ICAM-1, VCAM-1 DüzeyleriGİRİŞ: Alzheimer hastalığı en sık görülen demans tipidir. Son yıllarda etiyolojisineyönelik çalışmalar giderek artmaktadır. AH'nın insülin direnci ve inflamasyonlailişkisini inceleyen kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada AH'nınetiyolojisinde rol oynadığı düşünülen insülin direnci ve inflamasyonunu göstergesiolarak adiponektin, TNF alfa, ICAM-1 ve VCAM-1 düzeylerinin incelenmesi vehastalık ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları veNöroloji polikliniklerine başvuran 60 yaş üstü Alzheimer hastalığı tanısı almış DMtanısı, malignitesi ve akut veya kronik inflamatuar hastalığı olmayan 47 hasta; kontrolgrubu olarak demans tanısı, DM tanısı, malignitesi ve akut veya kronik inflamatuarhastalığı olmayan 22 hasta alınmıştır. Serum TNF ?, adiponektin, ICAM-1 ve VCAM-1 düzeyleri hazır ticari kit kullanılarak, kit protokolu uygulanarak ELİSA yöntemiylebelirlenmiştir. Hastaların insülin direnci, geçmişe dönük laboratuar kayıtlarındanHOMA yöntemi ile hesaplanmıştır.Hastaların lipid parametreleri de geçmişe dönükkayıtlarından alınmıştır.SONUÇLAR: Gruplar arasında serum TNF ?, ICAM-1, VCAM-1, HOMA ve lipiddeğerleri açısından fark saptanmamış; serum adiponektin düzeyleri AH grubundaanlamlı olarak yüksek saptanmıştır.ÇIKARSAMA: AH'nin inflamasyon ile ilişkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışmamevcut olup, serum TNF ?, ICAM-1,VCAM-1 düzeylerini araştıran yayınlardaçelişkiler mevcuttur. Bizim çalışmamızda AH grubunun kontrol ile karşılaştırılmasındagruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızda gruplar arasında serumlipidleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Literatürde Alzheimer hastalarındaserum adiponektin düzeylerini sağlıklı kontroller ile karşılaştırılan çalışmayarastlanmamıştır. Bizim çalışmamızda AH grubunda adiponektin düzeyleri anlamlıolarak yüksek bulunmuştur. (p=0.035) HOMA değerleri açısından istatistiksel anlamlıfark saptanmasa da AH grubunda daha düşük saptanmış, bu durum hasta grubununmetabolik durumunun daha iyi olduğu şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Insulin Resistance, Adiponectin, TNF-alpha, ICAM-1, VCAM-1 Levelsin Alzheimer?s Disease PatientsINTRODUCTION: The most common type of dementia is Alzheimer's disease (AD).In recent years, pathogenesis intended studies are increasing. There are limitednumber of studies that analyzed the relationship between AD and insulin resistanceand inflamation. In this recent study we aimed to show that adiponectin, TNF alpha,ICAM-1 and VCAM-1 levels are related with insulin resistance and inflamation whichhave play roles in AD pathogenesis.METHOD: 47 patients followed by Ege University Faculty of Medicine, Department ofinternal medicine and neurology and 22 healthy volunteers were included in thestudy. Patient group was over 60 years, followed by AD and did not have diabetes,malignencies, acute or chronic infenlamatuar diseases. Volunteers had also sameproperties except they did not have AD. TNF-?, adiponectin, ICAM-1 and VCAM-1levels were determined by using ELISA kits. Insulin resistance were calculated withHOMA method. Lipid levels were determined from outpatient records.RESULTS: Between two groups no differences have been detected in TNF-?, ICAM-1, VCAM-1, HOMA and lipid levels. The adiponectin level in AD group wassignificantly higher than control group.CONCLUSION: Numerous studies investigating that AD is associated with TNF-?,ICAM-1, VCAM-1 have contradictory results. In our study control and AD group werecompared for cytocine and lipid levels and the results were not statistically significant.As the recent literature viewed we did not found any studies concerningadiponectin and AD. In our study adiponectin levels in AD group were statisticallysignificant (p=0.035). HOMA levels did not reach statistically significance but lower inAD group than control group.