Deneysel ön beyin iskemi modelinde muskarinik reseptör radyoligand bağlanma çalışması
  1. Tez No: 38203
  2. Yazar: T. ALİ ZIRH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kolinerjik sistemin hafiza ve öğrenme gibi kognitif fonksiyonlarda önemli rol oynadığı bilinmektedir. Yaşlılıkta, Alzheimer hastalığında ve serebrovasküler iskemi durumlannda ortaya çıkan kognitif fonksiyon kusurlarında muskarinik reseptör fonksiyon değişiklilerinin rol oynayabileceği ileri sürülmüştür. Deneysel serebral iskemi modellerinde, iskemi ve reperfuzyondan uzun süre (birkaç gün) sonra beyinin çeşitli bölgelerinde muskarinik reseptör sayısmda azalma olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışmada 10 dakika süre ile ön beyin iskemisi yaratılan sıçanlarda üç saatlik reperfuzyondan sonra, erken dönemde muskarinik reseptör bağlanma özellikleri araştırıldı. Çalışılan modelde korteks, hippokampus, hipotalamus ve beyin sapmda muskarinik reseptörlerin sayısmda herhangi bir değişikliğin bu dönemde ortaya çıkmadığı anlaşıldı. Öte yandan, araştırılan tüm dokularda muskarinik reseptörlerin bağlanma afînitelerinde anlamlı artış olduğu görüldü. Bu artışın iskemiye bağlı olarak ortaya çıkan nöronal hasan kompanse etmeye yönelik koruyucu bir mekanizma olabileceği, veya reperfuzyona sekonder olarak ortaya çıkabileceği olasılıkla akla gelmektedir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Cholinergic system takes an important part in cognitive functions such as learning and memory, hnpairement of cognitive functions in Alzheimer's disease and cerebrovascular ischemic events are thought to be the result of the involvement of the muscarinic receptors. Long duration (few days) after the onset of experimental cerebral ischemia and reperfusion, remarkable decrease in the number of the muscarinic receptors in various parts of the cerebral tissue has been demonstrated. In the present study, in a model of 10 minutes forebrain ischemia followed by three hours reperfusion in the rat, binding properties and the distribution of the muscarinic receptors are studied in the early postischemic period. Results showed no change in the number of muscarinic receptors in cerebrocortical, hippocampal, hypothalamic, and brain stem areas in this period. Meanwhile, in all four related cerebral areas, there was a significant increase in the binding affinities of the muscarinic receptors. These changes are thought to be related to the reperfusion, and/or a regulatory mechanism reducing effects of cerebral ischemia.