Niksar Orman İşletmesi sedir meşcerelerinin silvikültürel gereksinimleri
The structures of cedrus libanis stand and theirs silvicultural needs in the Niksar and Erbaa forest enterprises
- Tez No: 34432
- Danışmanlar: PROF.DR. TOLGAY ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
V. ÖZET Toros Sediri yurdumuzda en kuzey yayılışını Niksar ve Erbaa Yöreleri'nde yapmaktadır. Bu türün buralarda yayılış göstermesi oldukça ilginçtir ve bu nedenle çeşitli araştırıcıların ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada ise, yapı analizi yoluyla ormanın sürekli ve optimal olarak işletilmesi için uygun silvikültürel işlemler saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Niksar-Akıncı Köyü ve Erbaa-Çatalan Yöreleri'n de toplam 4 örnek alanda yapı analizi çalışması yapılmıştır. Bu bölge, Kelkit Vadisi yoluyla iç kısımlara kadar uzanan mediterranean vadi ikliminin geçiş rejyonunu oluşturmakta dır. İklim yıllık olarak nemli kategoriye girmektedir. Buradaki meşcereler tohum meşceresi olarak seçilmiştir. Bu nedenle şimdiye kadar düzenli bir silvikültürel işlem yapılmamıştır. Meşcerelerde kapalılık yer yer kırılmıştır. Ba zı ağaçlarda ise sıkışık büyümeden dolayı iç içe girmiş tepeler ve gelişme yetersizliği saptanmıştır. Çevre orman köyleri tarafından şimdiye kadar yapılan usulsüz faydalanmalar da meşcere kuruluşlarını bozmaktadır. Sonuç olarak öngörülen silvikültürel öneriler ise şöyledir; 1 Numaralı meşcerede hiçbir işlem önerilmemektedir. 2, 3 ve 4 numaralı meşcerelerde ise tabiata uygun bir işletmecilik önerilmektedir. Yani bakım ve gençleştirme birlikte düşünülmelidir. -44-
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY THE STRUCTURES OP CEDRUS LIBANI'S STAND AND THEIRS SIL- VIOULTURAL NEEDS IN THE NİKSAR AND ERBAA FOREST ENTER PRISES e Cedrus libani has its northest distribution on the Niksar and Erbaa locations in Turkey. The distribution of that spe cies is rather interesting on the Niksar and Erbaa locations. For that reason, it makes the researchers interested in. In that study, we've started to determinate of suitable silvicul- tural treatments of forest by structural analysis for optimal and continious usage of forest. For this purpose, structural analysis in four areas which are on Niksar-Akmci and Erbaa-Ça talan locations were made. That region is transfering zone of mediterranean valley climate which extends inside of area by the Kelkit Valley. The climate of that region is in the category of humidity. The stands in that area has been chose as seed stands. For that reason, regular silvicultural treatments hasn't been done already. In stands crown closure is reduced in some are as. In some trees due to fully stocked growth of trees, some corruption of crown and some anomolies growth were determined. Illegal usage of forests by forest village around experimental area have been demaging the stands structure. As a result of my work, suitable silvicultural treatments which I can suggest as follows j In the number 1 stand, any treatment should be done. In the number 2, 3 and 4 stands, natural treatments should be do ne." The maintenance the regeneration may begin together. -45-