Helianthus annuklus bitkisinde kurşunun poliamin içeriğine etkisi
The Effect of lead on plyomine content in helianthus annuus plants
- Tez No: 34433
- Danışmanlar: PROF. DR. NARÇİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
V. ÖZET Bu araştırmada farklı konsantrasyonlardaki kurşunun Helianthus annuus bitkisinin yapraklarında meydana getirdiği etki 2 şekilde incelen di. Birincisinde 5 haftalık Helianthus annuus bitkisinin yapraklarından alınan diskler 0.05, 0.25, 0.50, 2.50 ve 5.00 mM Pb+ 2 çözeltilerinde 2,4 ve 6 gün yüzdürülerek PA içerikleri tayin edildi. Bunun yanında bitkilerde birer stres koşulu göstergesi olan klorofil miktarları ve peroksidaz en ziminin aktiviteleri de ölçüldü. Bu deney serisinde farklı kurşun konsantrasyonları ile muamele edilen yaprak disklerinde PA lerde bir azalış saptandı. Buna paralel olarak kurşun konsantrasyonu arttıkça ve zamana bağlı olarak klorofil içeriğinde azalışlar belirlendi. Yine PA ve klorofil içeriği ile uyumlu olarak yaprak diski deney serisinde kurşun uygulamaları 2. 4. ve 6. günlerde peroksidaz enziminin aktivitesini de inhibe etti. 2. deney serisinde ise yaprak diski deneylerindeki kesme işlemini azaltmak amacıyla yarım yaprak yöntemi uygulandı. Bu deney serisinde 5 haftalık Helianthus annuus bitkisinin üst yapraklarının bir yarısı kurşun uygulamaları için, diğer yarısı ise kontrol için kullanıldı. Yarım yaprak + 2 serisinde 0.05, 1.25 ve 5.00 mM konsantrasyondaki Pb çözeltileri yaprakların her iki yüzeyine her gün püskürtüldü. Ayrıca bu uygulamalar da ortama yaprak dokusuna kurşun girişini artırmak için tween ilave edildi. Bu deney serisinde tayinler 7 gün uygulamayı ardışık gerçekleştiril di. Yarım yaprak deney serisinin sonuçlarına göre 0.05, 1.25 ve 5.00 mM kurşun uygulamaları Put içeriğini sırası ile %27, 15 ve 9 oranlarında artırdı. Diğer taraftarı, bu deney serisinde klorofil içeriği ve peroksidaz enziminin aktivitesi tüm kurşun uygulamalarında azaldı. Bu araştırmada elde edilen veriler, özellikle etilen biyosentezinin artışı, hücre zarlarını stabilizasyonu, PA lerin katabolize olması gibi farklı yönlerden tartışıldı. 62-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Lead on Polyamine Content in Helianthus annuus Plants. In this research, the effect of different concentrations of lead was investigated in two different ways in the leaves of Helianthus annuus plants. In the first one, removed leaf discs from 5 weeks old Helianthus annuus plants were floated in 2,4 and 6 days in 0.05, 0.25, 0.50, 2.50 and 5.00 mM lead solutions. In addition, the chlorophyll contents and the activities of peroxidase enzyme which are the parameters of stress condi tions in plants were also measured. In this experimental series a decrease was determined in PA contents in the leaf discs which were treated with different concentrations of lead. It has also been determined a decrease in chlorophyll content with the increasing lead concentrations and with the time. Again, the lead treatments inhibited the peroxidase activity also on the 2nd, the 4th and the 6th days in leaf disc experimental series in agreement with PA and chlorophyll contents. In the 2nd experimental series, the half leaf method has been applied to diminish the cutting procedure in leaf disc experiments. In this experimental series, one half of the upper leaves of 5 weeks old Helianthus annuus plants were used for lead treatments, while the other half for control. In the half leaf experimental series, lead in 0.05, 1.25 and 5.00 mM concentrations were sprayed to the both sides of the half leaves. Beside these, tween were added to the media to increase the lead penetra tion into the leaf tissue. In this experimental series determinations were realized after the 7 day treatment. According to the results of half leaf experiments 0.05, 1.25 and 5.00 mM lead treatments increased the Put content in 27, 15 and 9% respectively. On the other hand, chlorophyll content and the activity of peroxidase enzyme were decreased with the treatments of lead in this experimental series. -63Results obtained in this research, has been discussed in different ways especially in the increasing of ethylene biosynthesis, the stabiliza tion of cell membranes and also the catabolism of PAs. -64