Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen kira sözleşmelerinde kira bedelinin ödenmemesi ve hukuki sonuçları
Non-payment of rent that exists in the rental agreements arranged according to the Turkish Code of Obligations and its legal consequences
- Tez No: 344392
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Kiracının kira bedelini ödeme borcunu, yerine getirmemesi ve bu borcun yerine getirilmemesi dolayısıyla meydana gelecek hukuki sorunlar, çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Kira bedelinin ödenmesine etki eden özel durumlar, birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, kiracının kira bedelini ödemede hangi hallerde temerrüde düşeceği ve genel olarak temerrüdün sonuçları incelenmiştir. Kiracının, kira bedellerini ödememesi durumunda, kiraya verenin sahip olduğu teminat imkanları da son bölüm olan üçüncü bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the legal issues that result from the nonexecution of tenants? obligation of rent payments. The study consists of three sections. Section 1 includes the special cases that effect the rent payments. Section 2 includes the cases in which a tenant defaults in case of nonexecution of the obligation of rent payment and broadly, the results of default. And, lastly, section 3 includes the warranty options a houseowner has in case of the nonexecution of the rent payment.