Kira bedelinin ödenmemesinin hukuki sonuçları
Legal consequences of non-payment of rent
  1. Tez No: 844736
  2. Yazar: NAHİDE ESRA DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nda, kira sözleşmelerini düzenleyen hükümler, genel olarak üç ana ayrımda ele alınmaktadır. İlk olarak kanunda,“Genel Hükümler”başlığı altında kiranın genel kuralları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Diğer iki kategoride ise“Konut ve Çatılı İşyeri Kirası”ile“Ürün Kirası”başlıkları altında, kiranın özel türleri ve bu özel türlerle ilgili hükümler ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Çalışma genel hatları ile üç temel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak kira sözleşmesinin tanımı ve hukuki niteliğine; kira sözleşmesinin unsurları, şekli, geçerliliği ve ispatı ile sözleşme süresi gibi hususlara detaylı şekilde yer verilecektir. Yine çalışmanın ikinci bölümünde kira bedeli konusu incelenecektir. Kira bedeli, Türk Borçlar Kanunu'nun 299. ve 313. maddeleri çerçevesinde, kira sözleşmesinin temel bir unsurunu oluşturur. Bu nedenle, bir kira sözleşmesinin geçerli olabilmesi için tarafların, sözleşme özgürlüğü çerçevesinde bir kira bedeli belirlemeleri gerekmektedir. Türk Borçlar Kanunu'nun kira sözleşmesini tanımladığı 299. madde, kiracının asli yükümlülüğünü ifade etmek için“ücret”yerine“kira bedeli”terimini kullanmaktadır. Bu sayede, belirli bir miktar parayı ifade eden“ücret”terimi yerine, İsviçre Borçlar Kanunu'nda kullanılan“Mietzins”yani“kira bedeli”terimine uygun olarak“bedel”terimi tercih edilmiştir. Bu kapsamda kira bedelinin kararlaştırılması, ödeme yeri ve ödeme zamanı gibi konu başlıkları, mevcut Yargıtay kararları ışığında derinlemesine ele alınacaktır. Kira sözleşmelerinden kaynaklanan hukuki uyuşmazlıkların önemli bir bölümünü kira bedelinin kiracı tarafından zamanında ödenmemesi hali oluşturmaktadır. İşbu halde çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kiracının kira bedelini ödemede temerrüdü ve hukuki sonuçları konu başlığı ele alınacak olup kuramsal çerçeve mahkeme kararları ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The provisions regulating lease agreements in the Turkish Code of Obligations are generally discussed in three main sections. Firstly, under the heading of“General Provisions,”the general rules of rent are elaborated in detail. In the other two categories, namely“Lease of Residential and Roofed Business Premises”and“Product Lease,”specific types of leases and related regulations are meticulously outlined. The study consists of three main sections in broad strokes. The first part of the study provides a general definition and legal nature of the lease agreement, covering elements, form, validity, proof, and aspects related to the duration of the contract in detail. In the second part of the study, the subject of the rental fee is examined. The rental fee, within the framework of Articles 299 and 313 of the Turkish Code of Obligations, constitutes a fundamental element of the lease agreement. Therefore, for a lease agreement to be valid, the parties must determine a rental fee within the scope of contractual freedom. Article 299 of the Turkish Code of Obligations, which defines the lease agreement, uses the term“rental fee”instead of“fee”to express the lessee's primary obligation. Thus, the term“fee,”which denotes a specific amount of money, is replaced by the term“consideration,”in line with the term“Mietzins”or“rental fee”used in the Swiss Code of Obligations. Within this framework, topics such as the determination of the rental fee, payment location, and time are thoroughly examined based on relevant Supreme Court decisions. A significant portion of legal disputes arising from lease agreements is related to the lessee's failure to pay the rental fee on time. In this regard, the third part of our study discusses the lessee's default in paying the rental fee and its legal consequences, supported by both theoretical frameworks and court decisions.