İsmet İnönü Dönemi Kars milletvekilleri (1938-1950)
Members of Parliament of Kars during İsmet İnönü Period (1938-1950)
  1. Tez No: 344529
  2. Yazar: SİNAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Mustafa Kemal Atatürk?ün vefatından sonra Cumhuriyet Halk Partisi?nin ve Türkiye Cumhuriyeti?nin başına geçen İsmet İnönü Tek başına uzun bir süre Tek Adam olarak devleti ve partiyi yönetmiştir. 1945 Dörtlü Takrir Devrimi ile yeniden canlanan muhalefet olgusu Cumhuriyet Halk Partisi?nin ve İsmet İnönü?nün iktidarını sarsmıştır. Bu tez çalışmasında İsmet İnönü?nün Tek Adam olarak Cumhuriyet Halk Partisi?nin kontrolü ele geçirip 1950 yılında Demokrat Parti?nin İktidarı ele alıncaya kadar geçen sürede görev yapmış olan Kars Milletvekillerinin faaliyetlerini inceleyeceğiz. Sırasıyla ilk önce Kars?ın 93 Harbinden günümüze yolculuğu kısa bir şekilde hatırlanmıştır. Daha sonra seçimler ile Kars?taki siyasi hayat ve Cumhuriyet Halk Partisi?nin faaliyetlerine değinilmiştir. Son olarak da Kars Milletvekillerinin durumuna bakılmıştır. Bu amaçla araştırmanın evrenini oluşturan 1938-1950 tarihleri arasında T.B.M.M.?i çatısı altında yer almış olan Kars Milletvekilleri tek tek irdelenmiştir. Bunu yaparken de ilk olarak TBMM?nin kurumsal kayıtları, yayınları ve meclis albümleri incelenerek T.B.M.M.?de yer almış olan Kars Milletvekillerinin toplumsal özgeçmişleri temelinde bir alt yapı oluşturulmuştur. İkinci olarak T.B.M.M. Tutanak dergileri incelenerek Meclis Çatısı altındaki Kars Milletvekillerinin Meclis de almış oldukları görevler ile yapmış oldukları konuşmalara değinilmiştir. Yalnız bir kaçı hariç Kars Milletvekillerimizin siyasete aktif olarak katılmada çok geride oldukları görülmektedir. Son olarak T.B.M.M.?de görev alan Kars milletvekillerinin parlamentoda bulunmasının sonuçları, kazanımları ile ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kars Milletvekilleri, TBMM, Siyaset, Meclis, Cumhuriyet Halk Partisi.
Özet (Çeviri)
İsmet İnönü, who became the leader of Republican People's Party and The Republic of Turkey after the death of Mustafa Kemal Atatürk, governed the state and the party alone as one man for a long time. The phenomenon of opposition reviving again by means of 1945 Dörtlü Takrir Revolution shook up the government of İsmet İnönü and Republican People's Party. In the present thesis, the activities of Kars Members of Parliament will be investigated including the period from İsmet İnönü?s taking control of Republican People's Party as one man to the year 1950 when Democratic Party became in power. First, the process of Kars from the '93 war until today was presented and then political life via the elections and activities of Republican People's Party were discussed. Finally, the conditions of Members of Parliament of Kars were examined. Therefore, Each Member of Parliament of Kars between years 1938-1950 within Turkish Grand National Assembly (TBMM) was investigated in detail, which comprises the population of the study. For this reason, firstly, institutional records, publications, and assembly albums of TBMM were examined and a structure was created on the basis of social CVs of Members of Parliament of Kars. Secondly, the duties assigned and the speeches of Members of Parliament of Kars within TBMM were presented by examining the minute journals/books of TBMM. All but a few of Members of Parliament of Kars were seen to fall behind in participating politics actively. Last, an evaluation was made concerning the results and benefits of the existence of Members of Parliament of Kars in the parliament.. KEY WORDS: Members of Parliament of Kars, TBMM, Politics, Assembly, Republican People's Party. Turkish Grand National Assembly (TGNA)