Türkiye-Yugoslavya ilişkileri (1923-1950)
Turkey-Yugoslavia relations (1923-1950)
- Tez No: 344528
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yugoslavya, bulunduğu coğrafi konumu sebebiyle yüzyıllar boyu birçok uygarlığın sahip olmak istediği bir bölgede kurulmuştur. Bölgede yaşan Slav halkları, uzun zaman birbirleriyle mücadele etmiş, ardından kurulan Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı ile tek çatı altında birleşmiştir. Ancak daha sonra kurulan Yugoslavya Krallığı sırasında gelişen olaylar ve ayrımcılık, ülkede İkinci Dünya Savaşı sırasında kopmalar meydana getirmiştir. Alman işgali sırada ortaya çıkan Partizanlar, herkese adalet ve eşitlik vaatleriyle, halkı kendi etrafında birleştirmiş ve Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkiye ve Yugoslavya ilişkileri, İkinci Dünya Savaşı?ndan olumsuz yönde etkilenmiştir. Özellikle Balkan Antantı sayesinde olumlu yönde ilerleyen ilişkiler, İkinci Dünya Savaşı?nda, Yugoslavya?nın işgale uğraması ve Balkan Antantı?nın geçerliliğini yitirmesiyle durma noktasına gelmiştir. Savaş sonrası her iki ülke ilişkileri tekrar iyileştirmeye çalışmış ve bu sebeple antlaşmalar imzalamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Yugoslavya, Ekonomi, Basın, Siyaset
Özet (Çeviri)
Yugoslavia, because of the geographical location it resides was on a region which a lot of civilizations desired to own and govern for centuries. The Slav nations living on this region combated with each other for a long period of time and united under the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes at the end of these combats. However, the developments and discrimination policy after the foundation of Kingdom of Yugoslavia gave rise to separations during the 2nd World War. Partisans group which was emerged during German invasion united the nation beside themselves with justice and equality promises and founded the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. Relations between the Turkish Republic and the Socialist Federal Republic of Yugoslavia was negatively affected by the 2nd World War. The positively advancing relations especially after the Balkan Pact was almost destroyed with the 2nd World War and the cancellation of Balkan Pact. After the war ended, both countries tried to rehabilitate and improve the relations and concluded several agreements for that reason. KEYWORDS: Turkey, Yugoslavia, Economy, Press, Politics