Siirt yöresi düz dokumaları
Siirt and its vicinity rug weaving
- Tez No: 344851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Siirt ve çevresi düz dokumalarının en önemli özelliği, Anadolunun hemen her bölgesinde görünen motif çeşitlerinin izlerini taşımasıdır. Çoğu motif ve kompozisyonlar, özellikle Kars, Hakkâri, Van ve Erzurum yöresine ait bazı dokumalarla benzerlik göstermektedir. Bu dokumaların büyük bir çoğunluğu yer yaygısı, seccade, semer örtüsü, çocuk ve eşya çantası gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle küçükbaş hayvancılığının yoğun olduğu Siirt ve çevresinde dokuma kültürünün yaygın olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra bölgede yün boyama işleminde doğal boya kullanılmaktadır. İlk dönemlerde yünden iplik elde etmenin geleneksel yollarına rastlanırken daha sonraki dönemlerde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hazır iplik kullanımın yaygınlaştığı görülmektedir. Yine aynı şekilde dokuma tezgâhlarındaki gelişmeler de bazı kolaylıkları beraberinde getirmesine karşın dokuma geleneğinin zamanla unutulmasına yol açmıştır. Ancak son dönemlerde açılan SODES tarafından açılan kurslar ve verilen teşvikler bölge insanını bu geleneği yeniden canlandırmaya yöneltmiştir. Yörede kullanılan motifler; genel olarak, bölgede yaşayan aşiret isimleriyle anılmaktadır. Bu aşiretlerin konargöçerlik yaşam biçimleri nedeniyle motiflerin başka bölgelerde yapılan dokumalar üzerinde de etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important feature of straight woven of Siirt Region is that it has the traces of motif kinds appeared in apperared in almost every region of Anatolia. Most motifs and compositions indıcate similarity to some woven belonging to Van and Erzurum Region. Most of these wovens are used for the purposes, such as ground cloth, prayer rug, pack saddle or bags of goods a child. Particularly, in the Siirt region where small husbandry ıs intensive, the culture of woven ıs commonly seen. Alongside this, natural paint has been used in the process of wool painting. In previous periods, while obtaining thread form the wool ıs seen in the region traditionally, but later, with the development of technology, because of ready-thread has been commonly used. In the same way, although some improvement in looms bring some facilities a long with them, this led to the forget of the tradition in time. But, the courses opened by SODES recently and incentives given by government made this tradition reveal for reople lıving in the region. The motifs used in the region general are remembered by the names of tribes living in the region. Due to nomadic life style of these tribes, motif had great influence on the wovens made inother regions